Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 19:05 Bu haber 5202 kez okundu
 
Samsun DİSK Emekli Sen, Emekliler Haftası'nı Buruk Kutladı
DİSK Emekli Sen Samsun Şubesi Üyeleri, Emekliler Haftası nedeniyle Süleymeniye Geçidi’nde basın açıklaması yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun DİSK Emekli Sen, Emekliler Haftası'nı Buruk Kutladı

Bugün Öğle saatlerinde Süleymaniye Geçidi’nde Emekliler Haftası nedeniyle  bir araya gelen DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, yönetim kuulu üyeleri ve emekliler , bir basın açıklaması yaparak Türkiye’de emeklilerin yaşadığı zorlukları dile getirdi.

 

DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın basın açıklamasında şu görüşlere yer Verdi:

 

“28 Haziran-4 Temmuz arası  emekliler haftası olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atyatürk’ün emekli oluş tarihi olan 30 Haziran ise ülkemizde emekliler günü olarak kutlanmaktadır.

 

Mustafa Kemal Atatürk;  bir ulusun emeklilerine ve yaşlılarına verdiği önemi  “geçmişte bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan milletlerin istikbale güvenle bakabilme hakları yoktur” sözleriyle ifade etmiştir. 

 

Bugün ülkeyi yönetenlerin emekli ve yaşlılarına bakış açısının bu sözlerle hiç bir alakası olmadığı açık bir şekilde görülmektedir. Bugünkü yöneticiler emeklilerin ülkenin kalkınması ve gelişmesi için geçmişte verdikleri katkı ve hizmetleri adeta unutarak, onları üretmeden tüketen, toplumun bir ayak bağları olarak görmekte ve bu hissi her türlü uygulamaları ile göstermektedir.

 

Çalışma hayatını tamamladıktan sonar kalan yaşamını huzur ve refah içinde, hiç bir şeyden endişe duymadan devam ettirmek isteyen emekliler bugün açlık ve sefalete mahkum edilmişlerdir.

 

Covit-19 salgını süresinde bile emeklierin payına ev hapsinden başka bir şey düşmemiş, herhangi bir ekonomik destek ve iyileştirme düşünülmemiştir. Söz verilen ücretsiz maske ve kolonya vaadi bile yerine getirilmemiştir.

 

 

      Özellikle AKP iktidarının devam ettiği 18 yıllık süre içerisinde:

 

 • Emeklilik hakkı ulaşılabilir bir hak olmaktan uzaklaştırılmıştır.
 • Yaş sınırı getirilerek yüzbinlerce  hak sahibinin emeklilik hakkı gaspedilmiştir,
 • Emeklilik için yeterli olan gün sayıları artırılmıştır,
 •  Aylık bağlama oranları düşürülmüş, taban sınırlaması kaldırılmıştır.
 • Ortalama kazancın hesabında kullanılan güncelleme katsayılarının hesabına eklenen yıllık büyüme oranları yüzde yüzden, yüzde otuza düşürülmüştür,
 • Ve her yıl TUIK tarafından açıklanan sahte enflasyon rakamlarına gore zam yapılarak emekli aylıkları  gerçek anlamda düşürülmektedir.
 • Bunlara ilave olarak her türlü sağlık hizmetini  katkı payı ödeyerek alma zorunda bırakılmışlardır.
 • İki seçim döneminin vaadleri arasında olan 3600 ek gösterge sözü hala hayata geçirilmemiştir.

 

 • 2000 yılı öncesi ve sonrasında emekli olanların aylıklarının hesabında oluşan farklılkığı giderecek olan intibak yasası bir türlü çıkarılmamakta, adeta unutturulmak istenmektedir.
 • Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde verilecek olan ikramiye tutarları iki yıldır artırılmamaktadır, nasıl artırılacağı ise bir esas bağlanmamıştır.
 • Bugün ortalama emekli aylığı asgari ücretin, asgari ücret ise açlık sınırının altındadır.
 • Yoksulluk sınırı ise 7.500 lirayı bumuş olup, hem çalışanlar hem de emekliler için  lüx ve erişilemez bir rakam konumuna gelmiştir.
 • Sayıları 13 milyonu bulan emeklilerden emekli aylığı ile geçinemediği için çalışan veya iş arayanların sayısı altı milyonu bulmuştur.
 • Gezi ve tatil planları emeklilerin unuttukları sosyal faaliyetler arasına girmiştir.

 

İşte ülkemiz emeklileri böylesi bir ortamda emekliler haftasına girmektedir.  Bu da bize ,emeklliler haftasının ve emekliler gününün kutlanacak bir hafta ve gün olmaktan çok  gaspedilen ve verilmeyen haklarımızı elde etmek için  için bir mücadele haftası ve bir mücadele günü olarak görmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

 

İki gün sonra 2020 yılının Temmuz zammına esas enflasyon rakamları açıklanacaktır.  Emeklier haftasaında ve emekliler gününde TUİK’i  buradan uyarıyoruz , açıkladığınız rakam ile milyonlarca insanın evine götüreceği ekmeğe ve yaşam kalitesine etki edeceksiniz. Bağımsız bir bilim kurulu gibi çalışıp onurunuzla gerçekçi bir rakam  açıklamadığınız takdirde,  önceden olduğu gibi  siyasi iktidarı ve sermaye çevrelerini rahatlatan sahte rakamlar açıkladığınız taktirde bilesiniz ki milyonların eli, bu siyasi iktidarın olduğu kadar sizin de yakanızda olacaktır.

 

Bizler emekliler Sendikası olarak verilmeyen ve gasp edilen haklarımızın peşinde olacağız ve bu hakları alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.

 

Konfederasyonumuz DİSK öncülüğünde ve diğer emek örgütleri ile dayanışma içinde olarak en temel ekonomik haklarımız için, ve yok edilmeye çalışılan demokratik haklarımız için ve ülkemiz demokrasisi için üzerimize düşen görevleri  yerine getireceğiz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, DİSK, Emekli, Sen,, Emekliler, Haftası'nı, Buruk, Kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı