Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 17:46 Bu haber 695 kez okundu
 
Samsun Eczacı Odası'ndan Baro Düzenlemeleri için Kaos Uyarısı
Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ferhat Karacan, Avukatlık Kanunu’nun barolarla ilgili bölümlerinde yapılmak istenen değişikliklerin kaos getireceğini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eczacı Odası'ndan Baro Düzenlemeleri için Kaos Uyarısı

Samsun Eczacı Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ferhat Karacan, konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

 

Onur Ferhat karacan basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


" Bilindiği gibi, Avukatlık Kanunu’nun barolarla ilgili bölümlerinde yapılmak istenen değişiklik Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Söz konusu düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı.

 

Türk Eczacıları Birliği olarak bu gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Mesleğe, meslektaşa, topluma yarar sağlamayan değişikliklerin temsilde adalete değil kaosa sebep olacağını ifade etmek isteriz. Nitekim, savunma yargının kurucu unsurudur; savunmanın bağımsız ve özgür yanını teminat altına alan ise barolardır.

 

Meslek birliklerinin temel işlevlerinden birisi, mesleğin icrasında standartların belirlenmesi ve meslek etiğinin dışına çıkanların cezalandırılmasıdır. Yapılması planlanan düzenlemelerle bu alanlarda meydana gelecek belirsizliklerin karmaşaya ve kaosa yol açacağı aşikârdır. Sivil toplum içinde önemli bir yer tutan meslek birlikleri, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Birlik olabilme; dayanışmayı, söz söyleme yetisini, kamuoyu oluşturma becerisini beraberinde getirir. Bunlara ket vurulması ise demokrasiye vurulacak ağır darbelerdir.

 

İşlevsel ve sürdürülebilir bir demokrasi, toplum yararına çalışan, özerk ve kamusal meslek birliklerinin varlığı ile mümkündür. Öte yandan meslek birliklerinin hâlihazırdaki işlevleri, hem temsil ettiği meslek grubunu hem de kamuyu ve kamu vicdanını korur. Meslek örgütlerinin güçlerinin zayıflatılması ya da zayıflatmaya yönelik adımlar atılması sadece ilgili meslek örgütlerini ya da o mesleğin mensuplarını değil bir bütün olarak kamuyu ilgilendirir, kamunun yara almasına yol açar. 

 

Yanlış atılan bir adım, diğer yanlış adımları da beraberinde getirir. Yanlış adımların doğru bir yere varması ise mümkün değildir. Barolarla ilgili atılan bu adımın ardından diğer tüm meslek birlikleri ile ilgili benzer adımlar atılacağını düşünüyor; meslek birliklerinin uzun vadede işlevsiz bırakılmasına karşı olduğumuzu tüm kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eczacı, Odası'ndan, Baro, Düzenlemeleri, için, Kaos, Uyarısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı