Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 12:51 Bu haber 1228 kez okundu
 
Samsun Eczacı Odası'ndan SGK'ya İlaç Tepkisi
Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ferhat Karacan, SGK'nın 134 ilacın tasarruf kapsamında geri ödeme sisteminden çıkartılacağı iddialarına sert tepki gösterdi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Eczacı Odası'ndan SGK'ya İlaç Tepkisi

Başkan Karacan, "Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2019 yılında başladığı tasarruf uygulamalarına 2020 yılında da devam edeceğini ve bu doğrultuda burun spreyi, ağrı kesici, pomad ve benzeri kalemlerde toplamda 134 ilacın geri ödeme sisteminden çıkarılacağı yönündeki iddiaları basına yansıdı.

 

 Ayrıca ikinci aşamada ilaçlarda yüzde 15-20 bandında uygulanan iskonto tutarının yüzde 40 olacağı; üçüncü aşamada ise eşdeğer yerli ilaca verilen ek yüzde 10 destek kaldırılacağı iddialar arasında yer alıyor. Tüm bu iddialar doğru ise ortada vatandaş adına, halk sağlığı adına sorunlu bir tablonun ortaya çıkacağı aşikârdır. Türk Eczacıları Birliği olarak kurulduğumuz günden bu yana hak temelli bir bakış açısını benimsiyoruz. Sağlığa erişimi; eşit, adil, uygun maliyetli olmasını her daim savunuyoruz. Sağlık alanında eşitsizliğin giderilmesi, toplumun doğru yönlendirilmesi, akılcı ilaç kullanımını sağlayan politikaların geliştirilmesini ve sağlık sistemlerinin erişilebilir olmasını savunuyoruz." dedi.

 

HALKIN İLACA ERİŞİMİ ZORLAŞTIRILIYOR

 

İlaç harcamalarının 2005 yılında toplam tedavi harcamalarının 50’sini oluştururken 2015 yılında bu tablo'nun 30 bandına çekildiğini belirten Karacan,"  Vatandaşın cebinden sağlığa ayırdığı miktar da yıllar içerisinde artmıştır. 2009’da 8,1 milyar TL iken, 2014 yılında 15 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılında kişi başı sağlık harcaması, tüm sağlık harcamalarının 17,1’ini oluşturmuştur. Kişi başı sağlık harcaması, 2017 yılında 1.751 TL iken, 2018 yılında 15,9 artarak 2,030 TL’ye yükselmiştir.

Şayet bu iddialar doğrusu ise üzülerek ifade etmemiz gerekir ki: Bugün gelinen noktada sosyal güvenliğin kapsamını geliştirmekten, herkese ücretsiz sağlık hizmeti vermekten bahsedilen bir durumdan halkın ilaca erişimini zorlaştıracak bir pozisyona gelindiğini söylemek mümkün olacaktır. Zira veriler de bunu kanıtlar niteliktedir. Halkın sağlığa ve ilaca erişimini zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak gerekir. Ulaşılabilir sağlık hizmeti için ilaçların geri ödeme kapsamından çıkarılması yerine daha fazla ilaç kaleminin geri ödeme kapsamına alınması gerekir." diye konuştu.

 

İDDİALAR DERHAL AYDINLATILMALI!

 

Geçmişten bu yana yapılan bu tarz tasarruf girişimlerinin, SGK harcamalarını aşağı çekmediği gibi aksine geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçların fiyatlarının artmasına neden olduğunu ifade eden Karacan," Pek tabii devlet birçok alanda tasarruf yapabilir. Ancak sağlık alanındaki tasarruflar sadece finansal kaygıyla yapılamaz, yapılmamalıdır. Bu konularda atılacak adımlar; ülke gerçeklerine uygun, ilaca erişim koşullarını gözeten, sağlık politikalarında sosyal anlayışı göz önünde bulunduran perspektifte olmalıdır.

Türk Eczacıları Birliği olarak; söz konusu iddiaların yetkili merciiler tarafından aydınlatılmasını bekliyoruz. Şayet doğruluk payı varsa bu adımlardan derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

 


 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eczacı, Odası'ndan, SGK'ya, İlaç, Tepkisi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı