Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 16:53 Bu haber 500 kez okundu
 
Samsun Eczacı Odası Yeni Binasına Kavuştu
Samsun Eczacı Odası’nın İlkadım ilçesine bağlı Derebahçe Mahallesi’ndeki yeni hizmet binasının açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
- Haberi
Samsun Eczacı Odası Yeni Binasına Kavuştu

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, bu yıl Kurtuluş Meşalesi’nin yakıldığı, bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılını kutladığımızı ifade ederek, “Bu anlamlı yılda 41. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısı’na ev sahipliği yapmak ve yeni hizmet binamızın açılışını gerçekleştirmekten mutluluk ve gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

Samsun Eczacı Odası’nın tarihi hakkında bilgiler de veren Ecz. Onur Ferhat Karacan’ın konuşmasının ardından Samsun Valisi  Osman Kaymak, Samsun Eczacı Odası'nın önceki dönem başkanlarına vermiş oldukları emek ve katkılarından dolayı teşekkür ederek, plaket verdi.

Törende yaptığı konuşmada, 100 yıl önce bağımsızlık meşalesinin Samsun’da yanmaya başladığını ve tüm ülkelere örnek olduğunu kaydeden Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Biz de sağlık alanının emekçileri olarak bu meşalenin sönmemesi konusunda ve laik, demokratik, çağdaş Türkiye konusunda bugüne kadar sürdürdüğümüz mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Samsun Eczacı Odası yeni hizmet binasının çok güzel bir bina olduğunu söyleyen Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, “Şimdi önemli olan bunun içini etkinliklerle ve çabalarla daha uygun noktalara taşımak. Buralarda bir araya gelmek, nefes almak ve aynı şeyleri düşünmek çok önemli. Samsun Eczacı Odası Başkanı ve yönetimi başta olmak üzere buraya katkı veren herkesi kutluyorum. Nice güzel çalışmalara örnek olsun.” dedi.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak konuşmasının ardından yeni hizmet binasının yapımına katkı veren firmaların temsilcilerine teşekkür ederek, plaket verdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatışının 100. Yılı çerçevesinde Samsun merkezli olmak üzere ülkemiz genelinde birçok program yapıldığını hatırlatan Vali Osman Kaymak ise; “100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a çıktığında Anadolu çok zor durumdaydı. Bütün umutlar tükenmişken Atatürk ve silah arkadaşları Milli Mücadeleyi başlattı. Allah’a şükür Kurtuluş Savaşı da zaferle sonuçlandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Türk Eczacıları Birliği’nin 41. Dönem Merkez Heyeti 3. Bölgelerarası Toplantısı’nın Milli Mücadele’nin 100. Yılı’nda Samsun’da yapılması çok anlamlı. Samsun geçtiğimiz aylarda buna benzer çok sayıda programa ev sahipliği yaptı. Valilik olarak bütün STK’lara ve kurumlara Samsun’un bu sene tekrar Anadolu’daki birlik ve beraberliğin sembolü olması çağrısı yaptık. Kurumlar ve STK’lardan başka illerde yapacakları etkinlikleri burada yapmalarını istedik. O yönüyle Samsun Eczacı Odası Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, bu toplantıyı Samsun’da yaptı ve sizler de buna katıldınız. Hepinize çok teşekkür ediyorum, hoş geldiniz, şeref verdiniz.” şeklinde konuştu.

 


Eczacılığın insan sağlığıyla doğrudan ilgili bir meslek olduğunu söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Hizmetlerinizden dolayı bütün insanlık adına sizlere teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz ilimizde bir Eczacılık Fakültesi kurulacak. Türkiye’de çok sayıda Eczacılık Fakültesi olduğu gerekçesiyle bu fakültenin açılmasına itirazlar oldu. Ama Samsun tarım, ticaret, turizm ve sanayi kenti olmasının yanında bir de sağlık kenti olma özelliğine sahip.

 Tıp Fakültemiz ve özel hastanelerimiz bölgeye hizmet veriyor. Çok güçlü bir sağlık alt yapısına sahibiz. O nedenle bir Eczacılık Fakültesi’nin de Samsun’da olması gerekliydi. Fakültelerin sayısı fazlaysa, diğer fakültelerin kontenjanları azaltılarak bize verilebilir, böylece hem Samsun’un, hem de sizin gönlünüz olur diye düşünüyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Vali Osman Kaymak, Canik Kaymakamı ve İlkadım Kaymakam V. Mahmut Halal, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Samsun Eczacı Odası Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, Türk Eczacıları Birliği üyeleri ve 41 Eczacı Odası’nın temsilcileriyle birlikte açılış kurdelesini kesti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Samsun, Eczacı, Odası, Yeni, Binasına, Kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı