Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 12:26 Bu haber 1418 kez okundu
 
Samsun Eczacılar Odası'ndan Fahiş Fiyat Tepkisi
Eczacılar Odası Samsun Şube Başkanı Onur Ferhat Karacan, eczacıların, tıbbi malzemelerdeki fahiş fiyat artışlarını kendilerinin yapmadığını belirterek, eczanelerin sorumluymuş gibi gösterilmesine sert tepki gösterdi.
SAĞLIK Haberi
 Samsun Eczacılar Odası'ndan Fahiş Fiyat Tepkisi

Son günlerde gündeme gelen koronavirüs salgını ile gündeme gelen tıbbi malzemelerdeki fahiş artışlarla ilgili bir açıklama yapan Onur Ferhat Karacan, " Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesi ile birlikte virüs salgının önlenmesinde en önemli tıbbı ihtiyaçlar arasında yer alan bazı malzemelerdeki fiyat artışına isyan ediyoruz." dedi.


ZAMMI YAPAN BAŞKASI, GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLEN ECZANELER!

Zammı yapanın başkası, günah keçisi ilan edilenin kendileri olduğunu belirten Karacan, "  Vatandaşımız bilmediği için zammı biz yapmışız gibi tepki vermektedir. Koronavirüs salgının önlenmesinde en önemli ihtiyaçlardan olan maske, antiseptik ürünler ve eldiven gibi malzemelerin temininde büyük sıkıntı ve sorun yaşanmaya başladı ve yıllardır ürün temin ederek vatandaşa hizmet sunduğumuz paydaşlarımız ecza depolarında da benzer sıkıntıları yaşamaktayız.  

 

Ürün temin edilse bile maalesef bize ulaşıncaya kadar ciddi bir fiyat artışı olması bizim için de büyük sıkıntı olmaktadır. Bizler de ürünü sattığımız fiyatının üzerini cebimizden ekleyerek tekrar alıp rafımıza koyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu fiyat artışının sebebi de sanki eczacı imiş gibi yansıtılıp algılanmaktadır. Bu yüzden bazı meslektaşlarımız bu ürünleri yüksek fiyatlı bulduğu için alıp satmamaya başladı." dedi.


ARTAN FİYATLARIN SORUMLUSU KESİNLİKLE ECZACILAR DEĞİL!

Virüsten sonra yaşanan fiyat artışlarından kendilerinin de de şikayetçi olduklarını ifade eden Karacan, "  Koronavirüs’ün yaygınlaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı bulunabilirliği artırmak ve fiyatlardaki artışın önüne geçmek amacıyla en güvenilir olarak üretebilecek olarak gördüğü için eczacıların eczanelerinde antiseptik ürünler üreterek halka ulaştırmasının yolunu açtığını belirtmek istiyoruz. 

 

Ancak başta alkol olmak üzere bunun için gerekli olan malzemelerin fiyatlarının da 4-5 kat arttığını kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyoruz.Vatandaşlarımıza sesleniyoruz; Artan fiyatların sorumluları kesinlikle eczacılar değildir. Sağlığımıza ilişkin tüm ürünleri güvenle kullanmak için eczaneleri tercih ediniz. Bağışıklık sistemimizin oldukça önemli olduğu bu dönemde internette, sosyal medyada ve televizyon reklamlarında gördükleri ürünleri doktorunuza ve eczacınıza sormadan kullanmayın. Sağlık ararken sağlığınızdan olmayın." diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Samsun, Eczacılar, Odası'ndan, Fahiş, Fiyat, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı