Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 18:41 Bu haber 1368 kez okundu
 
Samsun Eczacılar Odası'ndan Maske Açıklaması
Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, vatandaşlara ücretsiz maske temininde bazı sorunlar yaşandığını, eczanelere gönderilen maske adetlerinin nüfusumuzun oldukça altında olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Eczacılar Odası'ndan Maske Açıklaması

 Her şeyden önce eczacının elinde maske olmasına rağmen vermemesi gibi bir durumun  asla mümkün olmadığını belirten Karacan,"  "Bunun da ötesinde vatandaşlarımızla eczacının karşı karşıya gelmemesi; şu an meslektaşlarımıza yapılan sözlü şiddetin boyut değiştirmemesi adına ivedilikle önlemler alınmalıdır." dedi.

 

Karacan Konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Halk sağlığı noktasında pandeminin başladığı günden günümüze, sağlık çalışanı görevini büyük özveriyle yerine getiren eczacıların bu şekilde arada bırakılması kabul edilemez. Bizler sağlık ve ilaç hizmetini yerine getirirken şiddete maruz kalmak istemiyoruz.

 

Bunun yanı sıra halkımızın maske talebini anlayışla karşılıyoruz. İçinden geçtiğimiz COVID-19 pandemi döneminde maske öncelikli ihtiyaçtır. İlaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti verirken tedarik süreci kaynaklı eczanelerimize ulaştırılamayan maskeyi vatandaşımıza temin edememenin de sıkıntısını yaşamaktayız. Bu noktada değerli halkımızdan anlayış bekliyoruz. Bu süreci hep birlikte atlatacağımızı unutmayalım.

 

Maske Fiyatlandırmasındaki farklılıkların faturası Eczacı’ya değil sorumlusuna kesilmelidir. Süreç ilk başladığında fahiş fiyat uygulayan fırsatçılara ve merdiven altı üretimlere karşı uyarıda bulunma sorumluluğumuzu yerine getirmiştik. Ancak bu süreçte meslektaşlarımıza maske fiyatları üzerinden ithamlarda bulunuldu, eczanelerine haksız denetimler yapıldı. Öte yandan halka hizmet veren, bire bir ilişkide olanlar biz eczacılar olduğumuz için; tedarikçiler gözden kaçırılarak suçlanan eczacılar oldu.

 

Süreçte geldiğimiz nokta ise haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu. Ülkemizde COVID-19’un ilk görülmeye başlandığı günlerde 3-4 liraya temin edilen maskeler, bugün eczanelerimize 80 kuruştan ulaştırılmakta. Aradaki fahiş farkın hesabı sorulacak mı, eczacılarımıza itibarları iade edilecek mi, sorumlular gerekli cezaları alacak mı gibi soruların takipçisi olacağız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eczacılar, Odası'ndan, Maske, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı