Haber Detayı
13 Şubat 2019 - Çarşamba 19:04 Bu haber 1514 kez okundu
 
Samsun Eczacılar Odası'ndan stokçuluk iddialarına sert tepki!
Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan bir basın açıklaması yaparak Eczacıları Zan Altında Bırakan Açıklamaları ve Uygulamaları Kabul Etmediklerini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Eczacılar Odası'ndan stokçuluk iddialarına sert tepki!


Son zamanlarda bazı ilaçların piyasada bulunmadığı ya da kısıtlı olarak bulunduğu günler yaşıandığını belirten Karacan, "  Öte yandan ilaçta kur politikalarının sonucunda ortaya çıkan ilaç yokluğu hususunda meslektaşlarımızı zan altında bırakan açıklamalara ve uygulamalara üzülerek tanıklık ediyoruz. Halk sağlığını önceleyen bir sağlık meslek örgütü olarak konunun sorumlusunun eczacılar olmadığını bir kez daha ifade etmek isteriz. Son dönemlerde eczacılara yönelik yoğunlaştırılan ilaç denetimleri, eczacıyı kamuoyunun gözünde ilaç yokluğunun sorumlusu gibi lanse etmekte, halk nezdinde zan altında bırakmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’ndan geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmış ve bu açıklamada incelemeler sonucunda 42 üreticide, 20 depoda, 32 eczanede stokla ilgili sıkıntı olduğu belirtilmişti. Böyle bir durumdan yola çıkılarak mesleğimizin ve 26 bini aşkın meslektaşımızın zan altında bırakılması kabul edilebilir bir durum değildir." dedi.

İLAÇTA STOKÇULUK YAPANIN KARŞISINDAYIZ!

İlaçta stokçuluk yapan her kimse karşısında olduğuklarını ifade eden Karacan, " Stokçuluk yaptığı ifade edilen eczacıların tarafımıza bildirilmesi halinde Bölge Eczacı Odalarımızın Haysiyet Divanları’nda gerekli işlemlerin yapılacağını ifade etmiştik. Ancak şu ana kadar bu konuya ilişkin tarafımıza herhangi bir bildirimde bulunulmadı. Bu çağrımızı yineliyoruz.

Eczacılar birer sağlık çalışanıdır. Ülkemizin her köşesinde ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti veren meslektaşlarımız, ilaç yokluğu noktasında mağduriyet yaşayan taraflardan birisidir. Sağlık Bakanlığımızın da ifade ettiği gibi elinde ilaç bulunduğu halde ilacı vermemek cezai yükümlülük gerektirmektedir. Halk sağlığı için çalışan bir mesleğin mensuplarının elindeki ilacı hastasına vermediğini ima etmenin yanlış bir intiba yaratacağı unutulmamalıdır." diye konuştu.

ECZACILAR İLAÇ DEPOLARI VE FİRMALARLA AYNI BAĞLAMDA DEĞERLENDİRİLMEMELİ

Eczacılık Yemini ve etik ilkeler doğrultusunda halk sağlığı adına çalışan bir mesleğin mensupları bildiren Karacan açıklamasını şöyle tamamladı: " Meslektaşlarımızı zan altında bırakan söylem ve uygulamalar, ilaca ilişkin bu zorlu koşullarda dahi hastasına ilaç bulmak için çabalayan meslektaşlarımıza haksızlıktır. Samsun Eczacı Odası olarak; eczacıların, ilaç depoları ve firmalarla aynı bağlamda değerlendirilmesini  kabul etmiyor, meslektaşlarımızı zan altında bırakan, meslek onurumuzu zedeleyen bu yaklaşımı reddettiğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz."

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eczacılar, Odası'ndan, stokçuluk, iddialarına, sert, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı