Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 19:04 Bu haber 2090 kez okundu
 
Samsun Eğitim İş:” Ortaöğretim sistemi Yeniden Yazılmalı!..”
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Ortaöğretim Sisteminin Eğitim Şurası ile yeniden yazılması gerektiğini, aksi takdirde Anadolu liselerinde ve ortaöğretimde yeni sorunlar yaşanacağını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim İş:” Ortaöğretim sistemi Yeniden Yazılmalı!..”

    Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un  Ortaöğretim tasarımıyla ilgili yapılan çalışmayı 18 Mayıs 2019 da basına ve kamuoyuna açıklaması ile birlikte, toplumun her kesiminden sesler yükselmeye başladığını ifade eden Rüstem Kara, “   Yapılan açıklama; tasarlanan değişikliklerin yalnız ortaöğretimde liselerle ilgili bölümü kapsamaktadır. Geride dağ gibi duran, mesleki eğitimle ilgili sorunumuz var. Okulöncesi eğitim, ilkokullar, ortaokullarla ilgili sorunlarımız var. Üniversitelerimizin sorunları var.

 

     Bu güne kadar eğitim sistemi ile ilgili yapılan bütün değişiklikler başarısız olmuş ve bilimsel eğitim okullarda yapılamaz hale getirilmiştir.      Sayın Milli Eğitim bakanı tarafından açıklandığı şekliyle, yeni ortaöğretim sisteminde resim, müzik, beden eğitimi ve spor dersleri seçmeli hale getirilmiştir. “ dedi.

 

 

EĞİTİMİN İÇİNE SİYASİ AMAÇLA DİNİ SOKMANIN ZARARLARI GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

 

     2012 den sonra 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte; haftalık ders saatlerinin 35 den 40’a çıkarıldığını,  şimdi ise 35 saate indirildiğini belirten Rüstem Kara, “  Orada haftalık ders saati sayısı 40’a çıkarken, her dönem seçilebilen toplamda 5 saat olan Temel Dini Bilgiler, Peygamberimizin Hayatı, Kur’an-ı Kerim derslerini yeni sistemde ne oldu da göremiyoruz. Eğitimin içine siyasi amaçla dini sokmanın zararları görülmeye başladığı için bu dersler kaldırılıyor.     İki saat zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile birlikte haftada 7 saat din dersinin yanlış olduğu görülmüş oldu.

 

Doğrusu haftada 6 saat fizik, kimya ve 5 saat biyoloji dersi ya da aynı şekilde diğer alan dersleri okullarda okutulabilseydi, bizim öğrencilerimiz Türkiye’de ve dünyada parmakla gösterilir, ülkemiz bilim fakiri olmazdı.   40 saatin 5 saati yeni programda sosyal etkinliklere ayrılmış, HEY (Hayel, etkinlik, yaşam) diye tanımlanan yaparak, yaşayarak öğrenme, öğrencilerin dış ortamda çalışması, resim, müzik ve sanatsal aktivitelerde bulunması olumlu bir gelişmedir. Ancak ifade edildiği gibi ders sayısı azalmamıştır. Bazı derslerin adı değiştirilerek ders sayıları azaltılmış gibi bir durum ortaya çıkmıştır.” Diye konuştu.

 

     ORTAÖĞRETİM TASARIMININ EN İYİ TARAFI, HEMEN UYGULAMAYA KOYULMAYACAK OLMASIDIR

 

 

    Dini siyasete alet edenlerin projelerinin okullarda geri teptiğini ifade eden Rüstem Kara, “  Artık ne öğrenciler ne de öğretmenler bu şekilde bir programı onaylamıyor. Cumhuriyetin çağdaş, laik, bilimsel eğitim sistemi ile sorunu olanlar, hiçbir hazırlık ve deneme süreci olmadan programları hızla değiştirirken, farklı düşünenlerin sesini duymadılar. Sonunda kendileri de yaptıklarının yanlış olduğunu anlamış oldular.

 

    

    Bu program tartışılarak en doğru şekilde gençlerimize faydalı hale nasıl getirilir. Bu aynı zamanda ülkemizin geleceği için en önemli bir sorundur. Ben yaptım oldu anlayışından farklı bir yol izleyen, bütün tarafların değerlendirmesini alan, bir bakanlık ve bakanımız olsun istiyoruz. Sorunlarımızı birlikte çözebilelim. Eğitim politikalarımızı ortak şura kararları ile yeniden belirleyelim.” Şeklinde konuştu.

 

          SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI GÖRÜŞLER GİDEREK ARTIYOR

 

      4+4+4 Eğitim sistemi ile birlikte, felsefe grubu derslerin seçilemez ve devletin okullarında felsefe eğitimi yapılamaz hale getirildiğini belirten Rüstem Kara açıklamasını şöyle tamamladı: “  Yine ortaöğretim müfredatlarında, daha önceden içerisi tamamen boşaltılan ve etkisiz hale getirilen tarih, dersleri de yeni ortaöğretim tasarımında sistemin dışına atılarak, seçmeli hale getirtmiştir. Bilimsel eğitimin temelini oluşturan bütün dersler seçmeli hale getirilirken yerine, tasarım beceri atölyeleri, e-portfolyo, e- rehberlik ve benzeri projelerle yeni sistem anlatılmaya çalışılmaktadır. Bütün bu değişiklikler üniversite sınavına etki edeceği planlanmaktadır.

     

         

    Avrupa’nın birçok gelişmiş ülkesi bizim uygulamalı eğitim modelimiz olan köy enstitüsüne benzer uygulamalı eğitim sistemi sayesinde hızla kalkınırken biz yerimizde sayıyoruz.  Biz eğitimciler olarak; öğretmeni merkeze alan laik bilimsel parasız ve her öğrencinin yeteneklerine göre eğitim aldığı bir sistemi öneriyoruz. Öğrencilerin bütün okullarda öğle yemeği yiyebildiği ve kalabalık okullarda sağlık görevlisinin bulunduğu laboratuarların çalıştığı sosyal ve sportif her türlü faaliyetin yapılabildiği okullarımız olsun istiyoruz.    Son değişikliklerle karşı önerimiz; üniversitelere, sendikalara, konunun tarafları olanlara danışılarak bir eğitim şurasının toplanmasıdır. Ortak aklı hayata geçirerek yeni bir program ortaya koymaktır. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, İş:”, Ortaöğretim, sistemi, Yeniden, Yazılmalı!..”, , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı