Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 14:50 Bu haber 855 kez okundu
 
Samsun Eğitim İş'ten Çanakkale Zaferi Mesajı
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Çanakkale Zaferi'nin 105. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim İş'ten Çanakkale Zaferi Mesajı

Çanakkale Zaferinin birlik ve beraberliğimizin sembolü olduğunu ifade eden Rüstem Kara mesajında şu görüşlere yer verdi:

 

“   Birinci Dünya Savaşı'nın en kritik aşamalarından Çanakkale Savaşları, siyasal ve askeri sonuçlarıyla, Türk ulusunun yazgısını ve tarihin akışını değiştirmiştir. Çanakkale Zaferi, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara karşı, özgürlük ve bağımsızlık uğruna verilen mücadelenin kahramanlık destanıdır. Bugün bu zaferin 105. yılını kutluyoruz.

 

    18 Mart 1915'te kazanılan Deniz Zaferi, Çanakkale'yi denizden geçmeyi tasarlayanları düş kırıklığına uğratırken, askerlerimize büyük güç ve moral vermiş, direniş gücünü artırmıştır. Türk askerinin elindeki kısıtlı olanaklara karşın, dünyanın büyük güçlerini denizde bozguna uğratması, 25 Nisan 1915'te başlayan kara savaşlarında da zafere ulaşılmasının yolunu açmıştır.

 

   Türk Ulusu, özgürlük ve bağımsızlığı için her türlü engeli aşacağını, birlik içinde yurdun her karış toprağını canı pahasına savunacağını “Çanakkale geçilmez” dedirterek bu savaşta bir kez daha kanıtlamıştır.

 

     Çanakkale’de, ulus olma bilincinin tohumları atılmış, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna zemin hazırlanmıştır.

 

    Çanakkale Savaşlarının en önemli sonuçlarından biri de, dünyanın genç komutan Mustafa Kemal'i tanımış olmasıdır. Mustafa Kemal'in Çanakkale'deki başarılarını gören Türk Ulusu, Kurtuluş Savaşı’nda O’nun etrafında bütünleşerek emperyalist devletlere karşı dünyada ilk bağımsızlık mücadelesini vererek büyük bir zafere imza atmıştır. Emperyalizmin yenilebileceğini gösteren bu zafer tüm mazlum uluslara da örnek olmuştur.

 

     Son yıllarda, aklı ve bilimi esas alan askeri deha, Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale Savaşı tarihi yazılmak, bu kahramanlık destanı önemsizleştirilmek istenmektedir. Bilinsin ki tarihi gerçekleri değiştirmeye çalışanlar, bu ülkenin kurtuluş ve kuruluş mücadelesini yok sayanlar, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Çanakkale ruhu Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizle sonsuza kadar yaşayacaktır.

 

    Yurdumuzu işgal eden emperyalist güçlere karşı, ulusumuzun eşsiz bir mücadeleyle vermiş olduğu var olma savaşı ve bu savaş sonrasında kazandığımız zaferin 105. yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, İş'ten, Çanakkale, Zaferi, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı