Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:31 Bu haber 1592 kez okundu
 
Samsun Eğitim iş'ten Hizmet Puanı açıklaması
Eğitim iş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Öğretmenlerin hizmet puanlamasında yapılan değişikliğin yeni sorunlar ortaya çıkaracağını söyledi.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim iş'ten Hizmet Puanı açıklaması

19.06.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte , öğretmenlerin hizmet puanlarının hesaplanmasında yeni kriterler getirilerek daha önce var olan bazı puanlamalarda da değişiklik yapıldığını belirten Rüstem Kara konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

 

 Kara, mesleğinin gereği olan hizmet puanı ile atamaya odaklanan ve öğretmenliğini sürdüren birçok öğretmenin  yeni mağdurları oluşturacağını ifade ettiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“    Yapılan düzenlemeye göre, doktora, yüksek lisans (tezli/tezsiz ayrımı yapılarak), ikinci lisans eğitimlerinden birinin hizmet puanı olarak eklenmesi yönetmeliğe girmiştir.

 

      Yatılı okullarda, her yıl için erkek öğretmenlerde 6, kadın öğretmenlerde 12 puan olan düzenleme, erkek öğretmenlerde her ay için 1 puan, kadın öğretmenlerde ise her ay için 2 puan olarak değiştirilmiştir.

 

      Daha önce Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına her ay için verilen 0,5 puan uygulamasını İYEP’te görev alan öğretmenlerin de alması sağlanmıştır.

 

       TÜBİTAK bölgeleri, ulusal veya uluslararası kapsamda düzenlenen bilimsel, sanatsal, kültürel veya sportif yarışmalar, hizmet puanı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayınlanan makaleler hizmet puanı olarak değerlendirilecektir.

 

    eTwining sertifikası, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınan her türlü patent ve model tescili ve tasarım tescili hizmet puanı olarak değerlendirilecektir.

 

     Objektifliğin olmadığı, kayırmacılığı ön plana olduğu ödüller (başarı, üstün başarı, ödül) de hizmet puanı olarak yerini almıştır.

 

    Milli Eğitim bakanlığının 2010 yılında ki yönetmelik değişikliğine yönelik birçok itirazımız olmuştu.

 

    Birçok öğretmenimiz 2010 yılında zorunlu hizmette çalışmakta iken bakanlık tasarrufu ile zorunlu hizmetten muaf edilmişlerdi. Bakanlık tasarrufu ile muaf olan öğretmenlerin bu haktan mahrum bırakılmaları yani öğretmenden kaynaklı olmayan bir durumdan zarar görmelerinin yanlışlığını her defasında dile getirdik.Sendika olarak aynı kurumda çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bölümlerini yargıya taşımıştık.

 

Yeni yönetmelikle aynı kurumda çalışan öğretmenler arasında da farklılık yaratan bu uygulamanın yanlışlığı noktasında bakanlık bir nebze adım atmış olsa da öğretmenlerin geçmişten gelen hak kayıpları olduğu gibi bugün itibariyle de aynı kurumda çalışan tüm öğretmenlerin aynı haktan yararlanamamaları nedeniyle sorunlar söz konusudur.

 

  Eğitim İş aynı duyarlılıkla  yeni yönetmeliğe itiraz ederek ilk dava açan sendikadır.

 

    Dava dilekçemizde ayrıca; yönetmelik değişikliği ile getirilen ve hizmet puanı sistemini tümden değiştiren düzenlemelerin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ardından iptaline yönelik talepler yer almıştır.

 

    Hizmet puanını adeta her alanın teşvik noktası, performans ölçeği ve ödülü haline getiren, koyulan kriterleri öğretmenlik mesleğinin ve görevinin önüne geçirilerek sadece bu kriterlere yönelmeyi önceleyen anlayışı kabul etmiyoruz.O nedenle Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınan her türlü patent ve model tescili ve tasarım tescili hizmet puanı olarak değil,çalışmayı yapana maddi destek teşviki verilmelidir.

 

    Yüksek lisans, doktora, eTwining, TÜBİTAK projeleri gibi tüm öğretmenlerin eşit şartlarda ulaşma ve gerçekleştirme olanağı olmayan, ödül gibi adeta kayırmacılığın adı olan kriterlerin hizmet puanı konusu yapılması eğitim öğretim sürecini değil bu kriterleri öncelikli kılmaya yöneliktir.

 

    Milli Eğitim Bakanlığının 20-27 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapılacak atamalarda birçok öğretmenimiz bu yönetmeliğe göre; istediği okula atınırken ,diğer taraftan mesleğinin gereği olan hizmet puanı ile atamaya odaklanan ve öğretmenliğini sürdüren birçok öğretmenimiz yeni mağdurları oluşturaçaktır.

 

     Yüksek Lisans, doktora gibi çalışmaların karşılığı ekonomik olmalıdır.

 

    Biz öğretmenlerimizin hizmete esasa puanının ödüle, yüksek  lisans ve  doktara gibi kiriterlere bağlanmasını doğru bulmuyoruz.Öğretmenin kendi alanı veya eğitim alanında yaptığı, yüksek lisans ve doktaranın karşılığının bonus gibi hizmet puanı verilmesini doğru bulmuyoruz.Ekonomik anlamda üçret ve maaşlarına yansıtılmasının doğru olduğunu söylüyoruz.

 

     MEB zorunlu hizmet sorununu dava sonucunu beklemeden çözmeli, getirilen kriterlerin uygulanması için de en azından yargı sonucunu beklemelidir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, iş'ten, Hizmet, Puanı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı