Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 19:42 Bu haber 7135 kez okundu
 
Samsun Eğitim İş’ten norm kadroların re’sen atamalarına tepki
Eğitim İş Samsun Şube Başkan Yardımcısı Volkan Erken, İlçesinde tercih yapamayan veya yaptığı tercihlerine atanamayan öğretmenlerin il içinde re’sen atamaya tabi tutulmasının mağduriyetler yaşatabileceğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
 Samsun Eğitim İş’ten norm kadroların re’sen atamalarına  tepki

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Volkan Erken  Her dönem olduğu gibi norm fazlası öğretmenlerin sorunlarının  devam ettiğini belirterek, “Samsun İl MEM 13/11/2019 tarihinde okul ve kurumlara gönderdiği duyuru yazısında; norm fazlası öğretmenlerin 1. aşamada kendi ilçelerinde tercih yapacaklarını, ataması yapılamayanların 2. aşamada re’sen atanacağını belirtmiştir.

Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 53/3 ve 5. bentleri gereği norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirmelerinde tercihler dikkate alınmalıdır.1. aşamada ilçe içerisinde yer değişikliği yapamayan norm fazlası öğretmenler için 2. aşamada ildeki tüm münhal kurumların açılması yönetmelik gereğidir. İlçesinde tercih yapamayan veya yaptığı tercihlerine atanamayan öğretmenlerin il içinde re’sen atamaya tabi tutulması neticesinde birçok mağduriyet yaşanabilecektir.” Dedi.

 

İL İÇİ SIRA TAYİN UYGULAMASI GETİRİLSİN

 

Eğitim İş olarak öğretmenlerimizin bu şekilde bir atamaya tabi tutulmasının yönetmeliğin ilgili maddesine aykırı olduğunu ifade eden Volkan Erken, “ Samsun Milli Eğitim müdürlüğü yetkililerini uyarıyoruz. Re’sen atamadan kaynaklanabilecek her türlü mağduriyetle alakalı, gereken hukuki mücadeleyi başlatacağımızı şimdiden ifade ediyoruz. Yıllardır Eğitim İş, Öğretmenlerin Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğindeki adaletsiz durumları, çözüm önerileriyle birlikte kamuoyuyla paylaşmış fakat bu adaletsiz yönetmelikle ilgili hiçbir müspet adım atılmamıştır.

Norm Kadroların belirlenmesindeki adaletsizlikler ve İl içi Sıra tayin uygulamasının bir türlü getirilmemesi, tüm bu sorunların artmasına neden olmaktadır.  Eğitim öğretimde esas olan öğretmenin çalışma koşullarının iyileştirilmesi olduğu bilindiği halde, sorunlara çözüm önerileri yapan sendikamız Eğitim İş’in önerileri dikkate alınmamaktadır. “ diye konuştu.

 

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE BAKANLIĞA ÇAĞRI

 

 Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Milli Eğitim Bakanlığı’na  çağrıda bulunan Erken açıklamasını şöyle tamamladı: “  2019 Kasım döneminde yapılacak İhtiyaç fazlası Öğretmenlerin atamalarında Re’sen atamayla hiçbir öğretmeni mağdur etmeyiniz. Yönetmeliğin belirttiği tercih önceliğini dikkate alınız. Milli Eğitim Bakanlığına açık çağrımızdır:

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile norm kadro yönetmeliğindeki adaletsizlikleri ivedilikle giderin. İl içi ve iller arası yer değiştirmelerde sıra tayinleri uygulamasının olduğu adil bir yönetmelik hazırlayın. “

                                                                

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Samsun, Eğitim, İş’ten, norm, kadroların, re’sen, atamalarına, , tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');