Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 18:44 Bu haber 3971 kez okundu
 
Samsun Eğitim İş'ten Öğretmenlere "Çalıştaya katıl" zorlamasına sert tepki
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem kara, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerin tatil günleri ve mesai saatleri sonrasında zorunlu olarak 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştaylarına katılmaya zorlanmasına sert tepki gösterdi.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim İş'ten Öğretmenlere

  Milli Eğitim Müdürlüklerinin 2023 Eğitim Vizyonu çalıştaylarını öğretmenleri zorlayarak değil, bu konuda fikri olan, projesi olan, eğitime katkı sağlayacak öğretmenleri toplayarak yapması gerektiğini belirten Rüstem Kara konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

  Bugüne kadar yapılan bütün çalıştaylarda öğretmenlerin  ve eğitim çalışanlarının hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını ifade eden Rüstem Kara, "  Öğretmenlerimiz Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi Samsun’un birçok ilçesinde zor koşullar altında uzak mahalle ve köylerinde görev yapmaktadır. Ancak hiçbir meslek grubu mesai saatleri dışında karşılıksız çalışmaya zorlanmadığı halde ısrarla öğretmenlerin seminer ya da benzeri toplantılara katılmaları istenmektedir.Son yıllarda ne derecede eğitime hizmet ettiği tartışmalı ev ziyaretleri yapıldığını da görüyoruz. Kaldı ki böyle bir uygulamanın mevzuat altyapısı da yok.

Samsun’un ilçelerinde hafta sonu yapılması planlanan bu çalışmaların öğretmenlerin dinlenme ve ailesi ile birlikte olacağı bir günde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Kamunun diğer kesimlerinde ücreti ödenmeden bu türden bir çalıştay göremezsiniz. Ancak son yıllarda çalıştay,toplantı, seminer, ev ziyaretleri, öğrenci koçluğu gibi işler öğretmenin dinlenme saatlerine getiriliyor olması mesleki onurumuz açısından da onur kırıcıdır. Millî Eğitimin yetkililerine buradan sesleniyoruz. Öğretmenin dinlenme saatlerinde ve hafta sonunda çalıştay ve benzeri toplantıları yapmak zorunluluğununuz varsa; istekli olanlarla ücretini de ödeyerek yapabilirsiniz." dedi.

EĞİTİM İŞ ÜYESİ ÖĞRETMENLER, İSTEMEDİKLERİ TAKDİRDE  MESAİ SAATLERİ DIŞINDAKİ ÇALIŞMALARA KATILMAYACAK

Yetkililerin toplantıları mesai saatlerine göre düzenlemek zorunda olduğunu ifade eden Rüstem Kara, " İster İl Milli Eğitim müdürlüğü isterse ilçeler olsun yaptıkları toplantılarda mesai saatlerine dikkat ederek toplantıları düzenlemek zorundadır. Öğretmeni susturarak, yaptığınız eğitimin semineri ve benzeri çalışmaların verimli olması ya da eğitim katkı sağlaması söz konusu değildir.

 Biz öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarının düşünceleri alınmadan yapılan bir çalıştayın verimli olmayacağına söylüyoruz. Konu ile ilgili olarak aldığımız kararlar doğrultusunda; Eğitim İş sendikası üyesi olan öğretmenlerimiz arzu etmiyorlarsa bu seminer çalışmalarına katılmayacaktır.

 Bundan önce olduğu gibi bugün de sendikamızın kararlarının yasal gerekçeleriyle haklı olarak aldığımız kararlar olduğunu kamuoyu ile paylaşırken, bütün eğitim çalışanlarının haklı taleplerinde yanında olacağımızı ifade ediyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, İş'ten, Öğretmenlere, "Çalıştaya, katıl", , zorlamasına, sert, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı