Haber Detayı
01 Aralık 2017 - Cuma 13:53 Bu haber 1754 kez okundu
 
Samsun Eğitim İş’ten Sınav Sistemi tepkisi
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara her yıl yapılan sınavlarla öğrencilerin okuldan soğutulduğunu söyledi.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim İş’ten Sınav Sistemi tepkisi

      Son on yılda yapılan her değişiklikle öğrencilerimizin her yıl, her dönem yapılan sınavlarla okuldan ve eğitimden soğutulduğunu, kişisel gelişimlerinin engellediğini belirten Rüstem Kara, “  Gençlerimizin çocukluklarını yaşamalarını engellediniz. Yarış atına dönüştürdünüz. Psiko-sosyal gelişimlerini engelleyen sınav maratonlarında yarıştırdınız. Birçok öğrencide sınav fobisi oluşturdunuz. Bütün bunların hesabını kim verecek?

     Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın bugünkü açıklamalarına göre, liseye girişte uygulanacak yeni sistemde sadece 8. sınıftan soru sorulacak sınav süresi 135 dakika, soru sayısı ise 90 olacak.

      Eğitim-İş olarak üç yıllık eğitimin 60 soruda ölçülmesinin bilimsel olarak yanlış ve ölçme değerlendirme ilkelerine aykırı olduğunu belirtmiştik. Şimdi soru sayısı 90’a çıkarılmış olması olumlu bir gelişmedir. Ancak derslere göre soru sayısının dağılımı hala sağlıklı değildir. Ayrıca 135 dakikalık tek oturumlu sınav süresi öğrencilere uzun gelecektir ve mutlaka sınava 10 dakikalık ara verilmelidir.” Dedi.

 

YENİ SINAV SİSTEMİ VELİLERİ DERSANELERE İTECEK

      Sınavda sadece 8. sınıf programından soru geleceğini belirten Kara, “ Bakan, 6 ve 7. sınıf programlarından soru sorulmasının velileri, ilave kaynakları aramaya, dershaneciliğe iteceğini belirtirken maiyetinde görev yapan onlarca eğitim uzmanının bugüne kadar bunu göremediğini de ifade etmiş oldu. O halde sormak gerekmez mi, bu kişiler gerçekten uzman mıdır? Uzmansa hangi alanda uzmandır?

       Bakanın dediğine göre “Hiçbir çocuk tercih etmediği okula yerleşmeyecek.” Ancak fen liselerinin 33 bin, sosyal bilimlerin 10 bin, Anadolu liselerinin 340 bin olmak üzere toplam kontenjan sayısı 380 bindir.  Kontenjanı az olan okullar daha çok öğrenci tarafından tercih edildiğinde oluşacak yığılma nasıl aşılacaktır?

     Son değişikliklerle sınav sistemi bize on yıl öncesine yapılan sınavlarda geri dönüldüğünü gösteriyor. Bu da Milli Eğitim Bakanlığı’nın son 15 yılda yaptığı her değişikliğin yanlışlığını ortaya koymaktadır.20 yıl önceki sınavların bile bugünküne göre daha sağlıklı olmasını bakanlığın başarısızlığının belgesi niteliğindedir. “ diye konuştu.

        Bu  sistemin en olumlu tarafı okul başarı puanlarının kaldırılması

      Kara açıklamasını şöyle tamamladı: “ Okul başarı puanı aynı okulun iki sınıfı arasında bile farklı olabilen bir puandır. Özel okullarda bol kepçeden verilen bir puandır. Okul başarı puanı uygulaması ile yıllarca öğrencilerin sınav korkusunu oluşturdunuz. Öğrenci ile öğretmeni, öğretmen ile veliyi, öğrenci ile aileyi karşı-karşıya getirdiniz. Öğrencilerimizin yetenekleri doğrultusunda gelişimini engellediniz. Bu yanlışlığın düzeltilmiş olmasına bile sevinemiyoruz. Yarın tekrar getirdik denilirse hiç şaşırmayacağız.

           Eğitim-İş olarak biz, sınavı değil okulu önceleyen, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan, öğrencileri özel derslere ve dershanelere muhtaç bırakmayan, gençlerimizi sporsuz, sanatsız, sosyal donatılardan eksik okullara muhtaç etmeyen uygulamalı ve üretime dönük bir eğitim sistemini hep birlikte gerçekleştirmek için hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz. “

                                                         

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, İş’ten, Sınav, Sistemi, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı