Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 18:37 Bu haber 3066 kez okundu
 
Samsun Eğitim İş'ten TUBİTAK'ın Samsun Bilim Merkezi'nden desteğini çekme kararına tepki!
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, TUBİTAK'ın Samsun Bilim Merkezi'nden desteğini neden çektiğini sordu.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim İş'ten TUBİTAK'ın Samsun Bilim Merkezi'nden desteğini çekme kararına tepki!

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın OMÜ’de "Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler" konulu konferansta;  çeşitle sebeplerle Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Samsun Bilim Merkezine verdikleri desteği çektikleri açıklamasına Eğitim İş Samsun Şubesi’nden tepki geldi.

 

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, “ Samsun Bilim Merkezi projesi iptal ediliyorsa; Başta Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak ve Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir Samsun kamuoyuna bir açıklama yapmalıdır.” Dedi.

 

Rüstem Kara konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “   TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal OMÜ’de "Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler" konulu konferansta; bir soru üzerine çeşitle sebeplerle Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Samsun Bilim Merkezine verdikleri desteği çektikleri bilgisini paylaştı. “Yerin bulunduğu noktanın tercihi sıkıntılıydı. Ama biz onu da kabul ettik. Defalarca yazı yazdık Samsun Büyükşehir Belediyesine… Sonunda iptal ettik.”

      TÜBİTAK öncelikle içinde Samsun’un da bulunduğu Büyüksehir  belediyeleri, Gaziantep, Konya, Kayseri, Kocaeli ve Elazığ gibi illerde  Bilim Merkezlerinin kurulmasına destek kararı almış, diğer iller projelerindeki sorumluluklarını yerine getirerek, Bilim Merkezlerini tamamlamışlar. Ne yazık ki bir tek Samsun Tekkeköy Bilim Merkezi iptal edilmiştir.

 

     Diğer  Büyükşehirler  Bilim Merkezlerini Kurmuşlar

 

     Bu durumda bu projenin iptal edilmesinin sorumluları bir açıklama yapmalıdır. Kaldı ki bu merkezler 2016 yılı itibarı ile büyükşehirlere, 2023 ‘de ise bütün illerimizde kurulması hedeflendiği Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunu 23. Toplantısında kararlaştırılmıştır.

   Bilimin ve bilimsel çalışmaların yapılamadığı, laboratuarların bir-bir kapatıldığı ve işlevsiz hale getirildiği eğitim kurumlarımız gerçeği ortadayken, bir de öğrencilerin kendini geliştirme imkanı bulacağı Samsun Tekkeköy Bilim Merkezi bina inşaatı bitirilmek üzere iken kurulamıyorsa; bu Samsun’u yönetenlerin eksikliğidir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, İş'ten, TUBİTAK'ın, Samsun, Bilim, Merkezi'nden, desteğini, çekme, kararına, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı