Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 16:58 Bu haber 1657 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen'de Şube Başkanlığı'na Arzu Topaloğlu Getirildi
14 Mart 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen 11. Olağan genel kurulda yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri görev dağılımı yaptı. Arzu Topaloğlu Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Oldu.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim Sen'de Şube Başkanlığı'na Arzu Topaloğlu Getirildi

Eğitim Sen Samsun Şubesi'nin 14 Mart 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen 11. Olağan genel kurul sonrası yeni seçilen yürütme, denetleme ve disiplin kurulları bir araya gelerek görev dağılımı yaptı.

 

Samsun Eğitim-Sen şube başkanlığına Arzu TOPALOĞLU; Şube sekreterliğine Kazım AKGÜN; Örgütlenme sekreterliğine Ersin GÜR; Hukuk sekreterliğine Emine AYDEMİR; Kadın sekreterliğine Havanur Taflan; Eğitim sekreterliğine Engin CİHAN ve Mali sekreterliğe Ahmet TÜRKMEN görevlendirildi.

 

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı olarak görevlendirilen Arzu TOPALOĞLU, “ Yeni dönemde bütün gücümüzle ve heyecanımızla laik, demokratik, bilimsel ve kamusal eğitim mücadelemizi daha da büyüterek sürdüreceğiz. Geçtiğimiz dönemde kurullarımızda görev yapan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz”. dedi.

 

Eğitim-Sen Samsun Şubesi olarak yaşanan sürece ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Arzu Topaloğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

"Dünya ölçeğinde alarma neden olan Covid-19 salgınının ülkemizde de ciddi bir tehlikeye yol açtığı bu günlerde, halkımızın daha fazla duyarlı olması süreci daha az kayıpla geçirmemizi sağlayacaktır. Bu süreçte sağlık emekçilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda yüz yüze eğitime ara verilmiş ancak öğrencilerin bu süreçte eğitim ortamından tamamen uzaklaşmalarının önüne geçmek amacıyla uzaktan eğitim planlaması yapılmıştır. Bu çalışma olumlu olmakla beraber, çalışmanın eğitimin bileşenleriyle ortaklaşılmadan uygulanmaya başlanması sistemle ilgili bir takım sorunların yaşanmasına neden olmamuştur. Örneğin her çocuğumuzun evinde bilgisayar, tablet ve internet erişimi olup olmadığı konusunda bilgi var mıdır? Sistemin işleyişinde etkinlik nasıl sağlanacaktır. Bununla ilgili bir planlamanın olup olmadığı açıklanmamıştır.

 

 Ders içeriklerinin müfredattan ne kadar uzakta olduğunu TRT EBA Tv’nin ilk derste yayınladığı, özellikle böyle bir dönemde çocuklarımıza hiç de yararı olmayan, aksine psikolojilerini olumsuz etkileyebilecek görüntüler göstermiştir. Sayın Milli Eğitim Bakanının gelen tepkiler üzerine yapmış olduğu “talihsizlik” açıklaması talihsiz bir açıklama olmuştur. Olayın kendi bilgisi dışında gerçekleştiğini ve bu durumu onaylamadığını açıklaması Bakan için olumlu gibi gözükse de Bakanlıkta görev yapan bürokratların zihniyetlerini açığa çıkarması açısından önemlidir. Bilinmelidir ki, olayın faillerinin akıbetlerinin takipçisi olacağız. Devamında sosyal medyada iktidarın atanmış bürokratları tarafından yaygınlaştırılmaya çalışılan “iyi ki varsın Ziya Selçuk” mesajları aslında görevini kötüye kullananların suç bastırma çabalarıdır.

 

 Salgın dolayısıyla bu olağan dışı durumun ne kadar süreceğinin bilinemiyor olması, yapılacak olan merkezi sınavlarla ilgili beklentileri olan çocuklarımızın ve ailelerinin kaygılarını daha da artırmaktadır. Tüm endişeleri ortadan kaldıracak çalışmaların bir an önce eğitimin tüm bileşenleriyle birlikte planlanması zorunludur.

 

 Ayrıca ortalama 1350 Tl maaş alan 80.000 ücretli öğretmenin böyle bir dönemde maaş alamayacak olmaları kabul edilebilir değildir. Bununla ilgili mevzuatın bir an önce düzenlenip tüm ücretli öğretmenler kadroya alınmalıdır.

 

Bilinmelidir ki; 17 yıldır AKP eliyle yaratılmaya çalışılan karanlığa, baskı, yıldırma ve ihraç politikalarına inat, Eğitim-Sen’liler, iş yerlerinden, salonlardan ve meydanlardan yükselttiği laik, bilimsel, demokratik eğitim mücadelesini her zamankinden daha güçlü bir şekilde örmeye ve örgütlemeye devam edeceklerdir."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen'de, Şube, Başkanlığı'na, Arzu, Topaloğlu, Getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı