Haber Detayı
19 Mayıs 2022 - Perşembe 16:23 Bu haber 551 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen’den 19 Mayıs Mesajı
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim Sen’den 19 Mayıs Mesajı

Arzu Topaloğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Kurtuluş Savaşı ile başlayan ve emperyalistlerce işgal edilmiş bir ülkeyi esaretten kurtarmak için atılan ilk ve en önemli adım olan 19 Mayıs 1919’un üzerinden 103 yıl geçti. “Bütün ümidim gençliktedir” diyerek gençlerin bir ülkenin geleceği olduğunu vurgulayan Atatürk’ün bu sözü bugün pek çok siyasetçi tarafından vurgulanacaktır.

 

 

 Oysa bugünün gençliği kendi geleceğini ülkesinde göremediği için ülkeyi terk etme gayretine düşmüştür. Gençlerin ülkeyi terk etmesini “yurt dışına mühendis ihraç ediyoruz” diyerek manipüle edenler ülke gençliğinin gerçek durumundan bihaber olduklarını da göstermektedirler. Bugünün siyasi iktidarı da yurt dışına giden genç doktorlara “giderlerse gitsinler” diyerek Atatürk’ün gelecek olarak gördüğü gençleri değersizleştirmektedir.

 

Bugün ülkemizde, hem eğitimli hem de eğitim alamayan gençlik arasında işsizlik oranı hızla artmakta, geçim şartları zorlaşmakta ve gençlerimiz gençliklerini yaşamaktan çok uzak bir çarpık düzenin esiri olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Türkiye gençliği, işsizlik ve güvencesizlik batağına mahkum edilmektedir.

 

 

Türkiye’de gençlik, bir bütün olarak, geleceksizliğin kendisine kader olarak dayatıldığı nitelikli eğitim olanaklarından yoksun ve umutsuzluk içindedir. Toplumsal yozlaşma ve çürüme en çok gençleri etkilerken, gençlik eşit olmayan koşullara, geleceksizliğe mahkûm edilmektedir. Türkiye’de gençliğin önemli bir kısmı uyuşturucu, çeteleşme, mafyalaşma vb. etkenlere yönelmekte hatta yönlendirilmektedir. Özellikle kentlerin yoksul kesimlerinde, eğitim hakkından yoksun, yoksulluk içinde hayata atılan ve iş bulma olanakları son derece kısıtlanmış olan emekçi gençlik yığınları, her tür gerici, ırkçı, şoven propagandaya maruz kalmaktadır. Bunun yanında uyuşturucunun, adi suçların en açık hedefi yine gençlik olmaktadır.

 

Gençlik, ilkokuldan başlayarak idealist, gerici bir temelde örgütlenmiş, dünyayı gerçekte olduğu gibi değil, onlara gösterilmek istendiği gibi görmelerini sağlayan bir eğitim ile dünyayı tanıyarak hayata atılmaktadır. Siyasal iktidar gençliği gerici ve dinci vakıflara peşkeş çekmekte, yoksul-emekçi çocuklarını ırkçılık, milliyetçilik sarmalında oyalayarak sermaye sınıfına ucuz iş gücü olarak sunmaktadır.

 

Öğrenci ve işçi gençlik liselerde, üniversitelerde, atölyelerde, sanayi siteleri ve fabrikalarda, nerede olursa olsun, örgütlü mücadele içinde yerini alarak hayatına ve geleceğine müdahale etmeye başladığı zaman 19 Mayıs`lar gerçek anlamda gençliğin bayramı olarak kutlanabilecektir.

 

Bugün, giderek ağırlaşan sorunlara karşın, emek sömürüsüne, emperyalizme, her türlü ırkçı kışkırtmaya ve şiddete karşı duruş sergileyen tüm gençlerin 19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı`nı kutluyoruz.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen’den, 19, Mayıs, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı