Haber Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 08:50 Bu haber 1682 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen'den Cumhuriyet Bayramı mesajı
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
- Haberi
Samsun Eğitim Sen'den Cumhuriyet Bayramı mesajı

İsmail Yavuz  mesajında şunları söyledi:" 

Emperyalist işgale karşıAnadolu’da verilen Kurtuluş Savaşı sonucunda ilan edilen Cumhuriyet’in üzerinden 95 yıl geçti. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim Sen Samsun Şubesi olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılını kutlarız.

Cumhuriyet’in kuruluşundan önce 1919 ile 1922 yılları içerisinde emperyalizme karşı yürütülen Kurtuluş Savaşı mazlum halklara umut olmuş ve 20. Yüzyıl Ulusal Kurtuluş Mücadelelerinin, bağımsızlık mücadelelerinin esin kaynağını oluşturmuştur.

 Cumhuriyet insanlık tarihinin gelişimi içerisinde önemli bir zaman dilimidir. Yüzyıllar boyunca kralların, imparatorların, ağaların, şeyhlerin mutlak otoriteleri altında insanın insana kulluk etmesinden yurttaş olmaya giden insanlaşma sürecinin de önemli bir uğrak noktasıdır. Cumhuriyet bu anlamıyla; “kimsesizlerin kimsesidir.” özlü sözü Gazi Mustafa kemal Atatürk tarafından ifade edilmiştir.

Cumhuriyet eşitlik, kardeşlik, özgürlük olduğunda cumhuriyettir. Yıllardır “Yurtta barış, dünyada barış” anlayışına temelden aykırı bir şekilde hareket eden, iç ve dış politikada savaş ve şiddete dayanan anlayışın bugün ülkeyi getirdiği nokta ortadadır.

Ülkemiz deyüzyıl sonra, gerçek bir halk egemenliği üzerinden, demokratik bir cumhuriyet talebi bugün dünden daha önemlidir. Cumhuriyet bugün eşitlik, özgürlük düşüncesinin yanında adalet, hukukun üstünlüğü, sosyal devlet ve laiklik temelinde gerçek değerini bulacaktır.

Günümüzde Türkiye’ninözlemi, kimsenin kimliği, dini inancı ve siyasi görüşü nedeniyle baskı ve ayrımcılığa uğramadan eşit haklar temelinde yaşama hakkına saygı gösterilmesidir.

Türkiye’nin ihtiyacı, başkanlık sistemi üzerinden ülkeyi fiilen OHAL koşullarında yönetmeyi hedefleyen “tek adam yönetimi” değil, gerçek anlamda halkın egemen olduğu, kendi kendini yönetme iradesine ipotek konmayan gerçek anlamda laik ve demokratik bir Cumhuriyet’tir.

Eğitim Sen olarak, halkın gerçek anlamda egemen olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin, hukukun üstünlüğünün eksiksiz bir şekilde hayata geçirildiği, tüm bireylerin özgür ve demokratik bir ülkede barış içinde bir arada yaşaması dileğiyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen'den, Cumhuriyet, Bayramı, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı