Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 15:37 Bu haber 554 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen'den Dünya Kadın Hakları Günü açıklaması
Eğitim Sen Samsun Şubesi Kadın Sekreteri Zehra Tangaz, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günün nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
GÜNDEM Haberi
Samsun Eğitim Sen'den Dünya Kadın Hakları Günü açıklaması

Zehra Tangaz ,açıklamsında şu görüşleri paylaştı:

 

"5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. 5 Aralık 1791 yılında kadın hakları  bildirgesi ve 84 yıl önce bugün Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği, mücadele ve dayanışma günüdür.

            Çağdaş, demokratik ileri bir toplum için kadınların güçlü, eğitim,  istihdam, sağlık, siyaset ve hukuk gibi alanlarda fırsat eşitliği ve olanaklarından yararlanmalarının sağlanması açısından önem taşır.

            Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması 1930’larda Türkiye kadınların siyasi haklarını kazanması  için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Bu da Atatürk Devrimlerinin somut bir sonucudur.

            1930’larda çıkarılan bir yasa  ile Belediye seçimleri ve muhtarlık seçimleri hakkı, 1934’te ise milletvekili  seçme ve seçilme hakkı ile Anayasa ve Seçim Kanununda karara bağlandı.

            Kadınlara seçme seçilme hakkının verildiği 5 Aralık 1934 tarihinden bugüne, her alanda söz, yetki ve karara ortak olmanın haklı gururunu taşıyor, bu vesile ile Mustafa Kemal Atatürk’e saygı ve minnetle, mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen'den, Dünya, Kadın, Hakları, Günü, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı