Haber Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 17:25 Bu haber 7403 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen ‘den Korona açıklaması
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, Samsun’sa koronavirüs vakalarının artmasını değerlendirdi ve İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yaşanan koronavirüs vakalarının ardından temaslı emekçilerle hizmet verildiği iddiasında bulunarak yetkililerden önlem alınmasını ve açıklama beklediklerini söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim Sen ‘den Korona açıklaması

 

Yazılı bir basın açıklaması yapan Arzu Topaloğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ izmir’de gerçekleşen ve tüm Ege’yi etkileyen deprem nedeniyle halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kaybettiğimiz insanlarımızın ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

Diğer yandan ülkemizin içerisinde bulunduğu pandemi  süreci son veriler de görüldüğü gibi kontrolden çıkmış, vaka, hasta ve ölüm sayıları ciddi boyutlara ulaşmıştır.

 

Pandeminin ilk başladığı geçen yılın Mart ve Nisan aylarında okulların kapatılması doğrultusunda alınan tedbirler, öğrenciler ve eğitim emekçilerinin kısmen de olsa güvende olmalarını sağlarken, sağlık çalışanlarının da iş yükünü hafifletmesi noktasında etkili olmuştur. Fakat bu dönem, eğitim sürecinin başlamasıyla beraber, eğitim kurumlarımızın pandemiye hazır hale getirilmesi için alınması gereken tedbirleri defalarca kamuoyu ile paylaşmamıza rağmen, gerekli tedbirler alınmadan okullar açılmıştır.

 

Sendikamız, tüm önlemler alınmadan okulların açılmasının ne kadar büyük tehlikeler barındırdığını defaten bildirmiştir. Bununla beraber İl yöneticilerinin süreci şeffaf sürdürmeleri noktasında da uyarılarda bulunmuştur. Çünkü halktan saklanan bilgiler daha sonra halka daha pahalıya mal olmaktadır. Aynen bu günlerde olduğu gibi. Siyasi iktidarın yönetememe krizi ve derinleşen ekonomik bunalımı atlatmak, aynı zamanda uzaktan eğitimle açığa çıkan eğitimdeki eşitsizliğin üstünü örtmek için okulları bir an önce açması bugün yaşanan kaosun nedenidir.

 

 

Eğitim-Sen olarak iş yerlerinde bulunan temsilcilerimizden aldığımız günlük bilgi akışları eminiz ki Milli Eğitim Müdürlüklerinde de vardır. Fakat yetkililer bu bilgileri kamuoyu ile paylaşmamaktadır veya paylaşmaktan çekinmektedirler. Fakat bu kadar büyük bir krizin böyle yürütülemeyeceği açıktır. Bizim, okullardan ve eğitim kurumlarından aldığımız veriler tehlikenin boyutlarının geri dönülemeyecek sonuçlara doğru gittiğini göstermektedir. Herhangi bir olumsuzluk ve kaos yaşanmaması için bu eğitim kurumlarımızın isimlerini açıklamıyoruz. Fakat çok sayıda eğitim emekçisinin ve öğrencinin bu hastalıkla mücadele ettiğinin bilgisine sahibiz.

 

Bununla beraber son iki gündür eğitim camiasında çalışan herkesin bildiği gibi İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yaşanan vakaların ardından kurumun hala aynı yerde ve temaslı emekçilerle hizmet vermeye çalışması akla ziyan bir durum değilse salgın ile dalga geçmektir.

 

Konu ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve Valilik makamını açıklama yapmaya ve gereği ile ilgili olarak eğitim camiasını bilgilendirmeye davet ediyoruz.  Yetkililerin kamuoyunu doğru bilgilendirme noktasında duyarlılık göstereceklerine inanmak istiyoruz.

 

Sendikamız Eğitim Sen bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da eğitim alanı ile ilgili tüm süreçlerin takipçisi olacak, kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam edecektir. Bu noktada halkın doğru haber alma hakkını savunan ve destek veren basın emekçilerinin de Eğitim-Sen’in yanında olacağından kuşku duymamaktayız."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen, ‘den, Korona, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı