Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 17:51 Bu haber 1688 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen'den Korona Virüs Önlemleri Değerlendirmesi
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu Eşitlik ve adalet gözetilmeden alınan önlemlerin, toplumun bazı kesimlerini tehlikeden korurken, bazı kesimlerini de mağdur ettiğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
Samsun Eğitim Sen'den Korona Virüs Önlemleri Değerlendirmesi

Yazılı bir basın açıklaması yapan Arzu Topaloğlu, “  Dünya ve ülkemiz ciddi bir virüs salgınıyla zor bir dönemden geçmektedir. Herkes sadece kendinin değil çevresinin de sağlıklı kalması mücadelesi içerisindedir. Bu dönemde yapılması gereken çalışmalar bu hassasiyetler dikkate alınarak yapılmalıdır.” Dedi.

 

 

HASTA SAYISINDAKİ ARTIŞ ALINAN TEDBİRLERLE İLGİLİ  TARTIŞMALARI ARTIRIYOR

 

 

Arzu Toplaoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Salgına dönük son açıklanan sayılar,  salgının boyutunun geldiği aşamayı daha açık görmemizi sağlamıştır. Eğitim Sen Samsun Şube Yürütme Kurulu olarak, yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır, tedavi gören yurttaşlarımıza da acil şifalar dileriz.  Yaşamını yitiren ve tanı konulan yurttaşlarımızın sayısındaki ciddi artış, alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığı ile ilgili tartışmaları da artırmaktadır.

 

 

 

Yaşanan bu kriz ortamından dayanışma ve birlikte mücadele ile çıkacağız. Ancak, bu durum tüm yurttaşların kendini eşit ve değerli hmesi ile mümkündür. Eşitlik ve adalet gözetilmeden alınan önlemler, toplumun bazı kesimlerini tehlikeden korurken, bazı kesimlerini de mağdur etmektedir.

 

UZAKTAN ÇALIŞMA İLE İLGİLİ ÖNLEMLER ALINMALI

 

 

Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında esnek çalışmanın önü açılmıştır. Fakat, uzaktan çalışmanın nasıl yapılacağına ilişkin düzenlemeler ve bu düzenlemelerin yasal boyutu ile ilgili çalışmaların henüz yapılmadığı görülmektedir. Bilindiği gibi uzaktan çalışma uzmanlık gerektiren bir konudur ve bu süreçte her türlü önlem yetkililerce alınmalıdır.

 

 

 

Uzaktan eğitimin başlamasıyla beraber, eğitim yöneticileri tarafından öğretmenlere, EBA kullanımına dönük, baskılar geldiğini duymaktayız. Öğretmenlerimiz, talimatla değil mesleklerinin gereği olarak zaten öğrencileri için ellerinden geleni bugüne kadar yapmış, bundan sonra da yapmaya da devam edeceklerdir.

 

MEB BİLGİSAYARI OLMAYAN YOKSUL ÖĞRENCİLERİN İHTİYACINI KARŞILAMALI

 

Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. MEB’in önceliğinin, öğretmenlerin günde kaç saat EBA kullandığını takip etmek değil, EBA kullanacak bilgisayarı ve altyapısı olmayan yoksul öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanması olması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

 

 EBA ve yapay zekâ uygulamalarının, öğretmeni kontrol altında tutma aracı olarak değil, eğitime destek amaçlı kullanılması gerekmektedir. Eğitim –Sen eğitim yöneticilerini “öğretmen özerkliğine” saygı göstermeye davet etmektedir.

 

 

 

MEB tarafından başlatılan olan uzaktan eğitim uygulaması, örgün eğitimin yerini alması mümkün

olmayan, tamamlayıcı eğitim olarak kabul edilmelidir. Bu kriz döneminde geçici olarak uygulanacak

esaslar belirlenmelidir. Aksi takdirde her kamu kurumu kafasına göre bir uygulama yaparsa ileride

telafisi imkansız sıkıntılar çıkabilir ve kamu güvenliği tehlikeye düşebilir.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER DERHAL KADROYA ALINMALI  

 

Ayrıca, hükümetin Mevzuat gerekçesinin arkasına sığınarak ücretli öğretmenlerin ücretlerinin ödenmesine yönelik düzenleme yapmaması kabul edilebilir değildir. Böyle bir dönemde arkadaşlarımız açlığa mahkûm edilemez.  Ücretli öğretmenler derhal kadroya alınmalıdır. Bununla beraber, 26 Mart 2020 tarihinde, MEB tarafından yayınlanan “İdari İzin” başlıklı yazıyla öğretmenlere ödenecek ücretler konusu açıklığa kavuşmuş olmasına rağmen, pek çok il ve ilçede tartışma devam etmektedir.

 

 

 Sendikamız, ilgili mevzuat gereği hafta içine denk gelen DYK, İYEP, Evde Eğitim ve Destek Odası Eğitim ücretleri ile, Meslek liselerindeki planlama, bakım ve onarım, işletmelerde beceri eğitimi ücretlerinin de ödenmesi gerektiğini savunmaktadır.

 

 

VEFA GRUPLARINDA ÖĞRETMENLER F0RMASYONLARINA  UYGUN OLMAYAN İŞLERDE GÖREVLENDİRİLİYOR

 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından kurulması istenen “Vefa Gruplarına” yapılan öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili sendikamıza ulaşan bilgiler bu görevlendirmelerin yapıldığı ve öğretmenlerin isteklerine bakılmaksızın, mesleki formasyonlarına uygun olmayan işlerde görevlendirilmesinin devam ettiği yönündedir. Salgın tehdidine karşı topyekün mücadele edilmesi ve bunun akılcı bir planlama ile yapılması gerekmektedir.

 

 

Bu nedenle, çalışanların mesleki formasyonlarına uygun işlerde görevlendirilmesi hayati öneme sahiptir. Sendikamız bu konudaki görüşlerini ısrarla kamuoyu ile paylaşmayı sürdürecektir.

 

 

Salgın sürecinin başından itibaren kendi yaşamlarını, ailelerini düşünmeksizin, toplumun sağlığı için fedakarca çalışan sağlık emekçileri başta olmak üzere, evdeki hayatımızı kolaylaştıran farklı iş kollarında hizmet üreten tüm emekçileri de saygıyla selamlıyoruz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen'den, Korona, Virüs, Önlemleri, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı