Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 18:48 Bu haber 2012 kez okundu
 
Samsun Eğitim Sen’den Kurum Yöneticilerine Bağış Uyarısı
Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, 30 Mart 2020’de başlatılan bağış kampanyası nedeniyle bazı kurum yöneticilerinin bağış yapılması için mobbing uyguladığını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Eğitim Sen’den Kurum Yöneticilerine Bağış Uyarısı

 

Dayanışma ve bağışların gönülden kopan miktar ile yapıldığını belirten  Arzu Topaloğlu,

 

“30 Mart 2020’de  başlatılan bağış kampanyası ile siyasi iktidarın sorunların çözümü noktasında halktan bağış toplanması için IBAN numarası vermesi kabul edilebilir olmamakla beraber, ülke kaynaklarının daha önceden sermayeye peşkeş çekildiğinin de bir göstergesidir.  Devletin görevi bağış toplamak değil, ülke kaynaklarını yurttaşları için seferber etmektir. Yoksulluğun paylaşımı noktasında emekçiler bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendi aralarındaki dayanışmayı sürdürme noktasında kararlı bir şekilde hareket edeceklerdir.

 

Bu noktada öncelikle kurum yöneticilerini uyarmak istiyoruz. Whatsapp gruplarından personelinizi baskı altına alarak, mobing uygulayarak, onlardan tek geçim kaynakları olan maaşlarını istemeniz ne ahlaki ne de hukukidir.  İktidara bağlılıklarınızın diyetini kamu çalışanlarına ödetemezsiniz.Değerli kamu çalışanları ve eğitim emekçileri; dayanışma ve bağışların gönülden kopan miktar ile yapıldığını unutmayınız. Kurum yöneticilerinizin sizleri bağışlara zorlamasını kabul etmeyiniz. Yaptığınız yardım ve bağışların miktarını ve fotoğraflarını sizler üzerinden kendi ikballerini sağlamlaştırmaya çalışan yöneticilerinizle paylaşmayınız. Bu suça ortak olmayınız.” Dedi.

 

SAMSUN MEM VE OMÜ YÖNETİCİLERİNE ÇAĞRI

 

Arrzu Topaloğlu,  Samsun Mem ve 19 Mayıs Üniversitesi yöneticilerini en azından bu nezaketsizliği ortadan kaldırmaya davet etti, birim yöneticilerini uyarmalarını istedi.

 

Topaloğlu, Şube yürütme kurulunun son günlerde eğitim alanında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmeyi de paylaştı.

Arzu Topaloğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “  Salgın, doğal afet veya yaşanan toplumsal kriz anlarında “Sosyal Devletten” beklenen yurttaşın sağlığı ile ilgili gerekli önlemleri alması; toplumsal yaşamın sorunsuz devam etmesini sağlayacak bir yaklaşımla gündelik hayatın yeniden düzenlenmesini sağlaması ve yaşamını devam ettirmekte güçlük çeken sosyal grupları, mağdur olan toplumsal kesimleri desteklemesi, onlarla ilgili gerekli tedbirleri almasıdır. Ancak, günlerdir toplumun geniş kesimlerinin yaptığı, yaşamın asgari düzeyde devamını sağlayan işler dışındaki tüm işlerin durdurulması ve emekçilere ücretli izin verilmesi talebi siyasi iktidar tarafından kabul görmemektedir. Salgının durması ve hayatın bir an önce normale dönmesi için iktidarın zorunlu hizmetler dışındaki tüm alanlarda emekçilere ücretli izin verip çalışmaları durdurması gerekmektedir.

 

Ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerin yaşadığı sıkıntıları ve çözüm önerilerimizi kamuoyu ile sürekli olarak paylaşmaktaydık. Çağrılarımız sonuç vermiş ve ücretli öğretmenlerin ücretlerinin ödenmesine karar verilmiştir. Ücretli öğretmenlerin tümü kadroya geçirilmelidir. Aynı şekilde meslek lisesi öğretmenlerinin planlama, bakım, onarım ve meslek eğitimi ek ders ücretlerinin ödenmesi noktasında karar alınmıştır. Bakanlığın yapacağı düzenlemelerle ilgili sendikaların görüşlerini alması bu ve benzeri yanlışların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

 

ÖĞRETMENLERE DÖNÜK BASKI, ZORLAMA VEYA KONTROL İÇEREN YAKLAŞIMLARDAN KAÇININ

 

İl Milli Eğitim Müdürlükleri, okulların kapalı kalma süresinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmasının ardından, öğretmenlerin öğrencilerle iletişin kurmasına dönük etkinlikler planlamaktadır. Zorlayıcı sebepler veya verilen talimatlar olmasa da öğretmenler öğrencilerinin sağlıkları ile ilgili gerekli ilgiyi göstermekte, iletişim kurmaktadır. Bu konuda öğretmenlere dönük baskı, zorlama veya kontrol içeren yaklaşımlardan özenle kaçınmak gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Bu noktada Samsun’da ki bazı okul müdürlerinin bu ve benzer talimatları Whatsapp gruplarından öğretmenlere dikte ettikleri ve yapılan faaliyetlerin görüntülerini istemeleri güven noktasında öğretmenleri rencide etmektedir. Böyle bir davranış biçimi asla kabul edilemez. Bu okul müdürlerini akla ve izana davet ediyoruz. Aksi takdirde bu kişilerle ilgili hukuki süreç başlatacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Eğitim emekçileri yalnız değildir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eğitim, Sen’den, Kurum, Yöneticilerine, Bağış, Uyarısı ,
Yorumlar
Haber Yazılımı