Haber Detayı
14 Temmuz 2020 - Salı 15:37 Bu haber 1216 kez okundu
 
Samsun EMO:Çarşamba BES'in Kurulumunda Kamu Yararı Yok!..
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Çarşamba Ovası’nın tarım alanı olduğunu, Samsun’a toprağımıza, çiftçimize sahip çıkmanın hepimizin görevi olduğunu açıkladı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Samsun EMO:Çarşamba BES'in Kurulumunda Kamu Yararı Yok!..

SANTRAL 2020’DE FAALİYETE GEÇERSE ÜRETİLEN ELEKTRİĞİN TÜMÜ İÇİN DEVLET, 10 YIL ALIM GARANTİSİ VERDİ

EMO Samsun Şubesi’nde yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan Başkan Tarık Tarhan, Çarşamba BES’in 2020 yılında devreye girmesi halinde devletin 10 yıl alım garantisi verdiğini, Biyokütle enerji santralları için elektrik birim fiyatının 13.3 dolar-cent/kWh olarak belirlendiğini ve bu fiyatın ortalama elektrik birim fiyatlarının iki katından fazla olduğunu bildirdi.

 

Tarık Tarhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Samsun İli Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesinde Yenilenebilir Enerji Kaynakları destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında üretim yapmak üzere,  Oltan ve Köleoğlu Elektirk ve Enerji Üretimi Tic. A.Ş. tarafından; tarım ve orman atığı bitkisel biokütle hammaddelerinin doğrudan yakılması ile elektrik enerjisi üretmek üzere, elektriksel olarak 27 MegaWatt, termik olarak 96 Mega Watt gücünde Biyokütle Enerji Santrali (BES) kurulmaya başlamıştır.

Çarşamba Ovası yaşanmakta olan iklim değişiklikleri, artan dünya nüfusuna bağlı olarak gıda üretiminin önem kazandığı düşünüldüğünde verimli toprakları kaliteli ve çeşitli ürün yetiştirme imkanları dikkate alınarak, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Kullanım Kanunu'nun 17. Maddesi gereğince Bakanlar Kurulu tarafından Büyük Ova statüsüne verilerek koruma altına alınmış 8 delta ovasından bir tanesidir.

 

Bu statü verilen ovalar yapılaştırmaya kapatılmıştır. Çarşamba Ovası gibi nitelikli alanların korunması ve dokunulmaması gerekmektedir. Biyokütle Enerji Santrali (BES) yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yapan bir santral türü olsa da, çalışma özelliği bakımından tarımsal ve orman atıklarını direkt olarak yakarak üretim yapan bir termik santraldir. Bu santral, oluşumu asırlar süren ve dünyada kıt olan verimli ovalardan biri olan bölge için yıkıcı ve geri dönülmez etkileri olacaktır.

 

Samsun da kurulu bulunan elektrik üretim tesisleri  kurulu güç itibariyle Türkiye’de yüzde 3,99’luk bir paya sahip, bu payla 2019 yılında ülke elektriğin yüzde 2,09’unu üretmiş ve yüzde 1.32’sini tüketmiş. Yani Samsun ürettiği elektriğin yaklaşık yarısını ülkemizin kullanımına sunmuştur.

 

Samsun Çarşamba BES, YEKDEM kapsamında elektrik üretimi yapacak bir tesis olup 2020 yılında devreye girmesi halinde,  on yıl süre ile ürettiği elektriğin tümü için devlet tarafından alım garantisi uygulanacaktır.

 

Biyokütle enerji santralları için elektrik birim fiyatı 13.3 dolar-cent/kWh olarak belirlenmiş olup ortalama elektrik birim fiyatlarının iki katından fazladır.

 

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve elektrik enerjisi kurulu altyapısı ile tüketim dengeleri göz önüne alındığında, kamusal kaynakların israfı söz konusu olduğundan Samsun Çarşamba BES kurulumunda kamu yararı yoktur.

 

Geleceğin en önemli üretim gücü gıda üretimi olacaktır. Çarşamba ovası gibi sayılı verimli tarım alanlarının bulunduğu bir bölgeye tarım dışı faaliyetlerde bulunan tesislerin kurulmaması gerekir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, EMO:Çarşamba, BES'in, Kurulumunda, Kamu, Yararı, Yok!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı