Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 18:14 Bu haber 3096 kez okundu
 
Samsun EMO'dan Elektrik Dağıtım şirketlerine yapılan Kıyak'a tepki!
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO ) Samsun Şube Başkanı Murat Kardaş düzenlediği basın toplantısında elektrikte yüzde 10 indirim kararı ve ardından yapılan uygulama ile dağıtım şirketlerine çifte kıyak yapıldığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun EMO'dan Elektrik Dağıtım şirketlerine yapılan Kıyak'a tepki!

 

EMO Samsun Şubesi’nde , TMMOB'a bağlı meslek odalarının başkan ve yöneticileri ile SAMÇEP Bileşenlerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen Kardaş, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan ve vatandaşa “müjde” olarak sunulan elektrikte yüzde 10 indirim kararının perde arkasında, dağıtım şirketlerine çifte kıyak yapıldığı ortaya çıktı.
Tüm abone gruplarında perakende enerji bedeli Ekim 2018’e göre değişik oranlarda düşürülürken; iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan dağıtım bedeli yüzde 15.7 artırıldı. Ayrıca devlet kurumu olan Elektrik Üretim AŞ. nin dağıtım ve tedarik şirketlerine satış yaptığı toptan enerji bedellerinde 27.2 indirim yapıldı. Böylece şirketlerin karı korunurken; sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatma tarifeleri cüzi de olsa zamlandı.” Dedi.


ENERJİ MALİYETİNDEKİ UCUZLAMA ŞİRKETLERE KAR OLARAK DÖNDÜ


01.01.2019 tarihinden geçerli olan elektrik tarifelerinde; sadece mesken tarifesine 10’luk indirim uygulandığını ifade eden Kardaş, “ Elektrik enerjisini temel girdi olarak kullanan sanayi grubu aboneleri ile ticarethane ve tarımsal sulama gruplarındaki aboneler söz konusu indirimden yararlandırılmamıştır.
Bu tarifeyle birlikte son 13 ayda abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artış ; mesken 30.54, ticarethane 71.04, sanayi 71.0, tarımsal sulama 71.12, aydınlatma 70.49 olarak gerçekleşmiştir. 
Son tarifede Enerji Bedellerinde abone gruplarına göre; Mesken 19.2, Sanayi 3.9, Ticarethane 4.5 oranında indirimler yapılmasına rağmen tüm abone gruplarında Elektrik Dağıtım Bedellerine 15.7 zam yapılarak enerji maliyetindeki ucuzlamanın özel dağıtım şirketlerine kar olarak aktarılması sağlanmıştır. “ diye konuştu.


EÜAŞ YAPTIĞI İNDİRİMLE DAĞITIM ŞİRKETLERİNE 5-5,5 MİLYAR TL DESTEK SAĞLADI


Elektrik Dağıtım Şirketlerine yapılan kıyağın bununla da kalmadığını belirten Murat Kardaş, “ Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)’ın toptan satış enerji birim bedeli17,36 Kr/kWh’tan, 4,7265 kuruş indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh’a düşürülerek bir önceki dönem toptan satış tarifesinden 27.2 oranında indirime gidilmiştir.

2017 yılında EÜAŞ’ın, kayıp/kaçak enerji ile aydınlatma tüketimlerini karşılamak üzere dağıtım şirketlerine 36,6 milyar kWh, görevli tedarik şirketlerine de 74,8 milyar kWh olmak üzere toplamda 111,4 Milyar kWh satış yaptığı göz önüne alındığında; 2017 yılı verileri baz alınarak yapılan hesaplamada, kamu üretim şirketi olan EÜAŞ’ın yapmış olduğu 4,7265 Kr/kWh’lik indirim ile dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine yıllık bazda toplam 5-5,5 Milyar TL’lik bir destek sağlandığı görülmektedir.” Şeklinde konuştu.


ENERJİ POLİTİKASI TİCARİ VE SİYASİ MÜDAHALELERDEN UZAK OLMALI


Başta mesken tarifesi olmak üzere tüm abone gruplarının enerji bedellerinde yapılan indirimlerin,  EÜAŞ toptan satış tarifesinde yapılan indirim ile sübvanse edilmeye çalışıldığını açıklayan Kardaş konuşmasını şöyle tamamladı. “ Sonuç olarak Enerji Bakanlığının, vatandaşa "müjde" olarak sunduğu yüzde 10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin karını artıracak bir tarifeyi daha uygulamaya koyduğu görülmüştür. Dağıtım bedellerine yapılan yüzde 15.7`lik zammın,iletim sistemi kullanım bedeli dışındaki büyük kısmı elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecektir.


2018 yılında kur artışı, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarına çok yüksek oranlarda artışlar yapılmıştır. Ancak son birkaç ayda dolar kurundaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamak için gidilen bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışan Bakanlık, bizleri yine şaşırtmamıştır.
Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak özerk bir yapıya geçilmelidir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, EMO'dan, Elektrik, Dağıtım, şirketlerine, yapılan, Kıyak'a, tepki!,
Yorumlar
Haber Yazılımı