Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 19:23 Bu haber 1636 kez okundu
 
Samsun EMO : Elektrik Zammı İçin Zemin Arıyorlar
EMO, (Elektrik Mühendisleri Odası) Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, Elektrik üretim ve dağıtım sektörlerinde faaliyet gösteren özel şirketlerin toplamda 52 Milyar doları bulan borçları olduğunu ve 1 Temmuz’dan itibaren zam yapmak için zemin arandığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun EMO : Elektrik Zammı İçin Zemin Arıyorlar

ELEKTRİK ÜRETİM VE DAĞITIM ŞİRKETLERİ BORÇLARINI ÖDEYEMİYOR

 

Bugün EMO Samsun Şubesi’nde bir basın açıklaması yapan Tarık Tarhan, “ Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin borçlarını ödeyemediği, borçların yeniden yapılandırılması için de AKP Hükümetinin bankalara baskı yaptığı basında yer almaktadır.

Maliyet bazlı fiyatlandırmanın usul ve esasları kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yılda (2018 yılı hariç) dört kez belirlenen ve son olarak 1 Nisan tarifelerinde, tarifeyi oluşturan enerji ve dağıtım bedellerinde değişiklikler yapılmış, enerji bedeli bir miktar azalırken dağıtım bedeli artırılmış ancak vatandaşın faturasında her hangi bir değişiklik olmamıştı. Vatandaşın faturasına indirim uygulanması gerekirken, dağıtım bedelleri kamu kaynakları ile artırılarak şirketlere kar transferi sağlanmıştı.

Böylelikle, 31 Mart yerel seçimlerinde kısmen de olsa seçmen tepkisinin sandığına yansıması önlenmeye çalışılmıştı. Ancak EPDK’nın 16/05/2019 tarihli kurul kararında kur artışlarına bağlı enerji ithalat maliyetlerinin atması vurgusunun yapılması üzerine elektrik tarifelerinin tüm abone grupları için 1 Temmuzdan itibaren zamlanması için zemin hazırlandığı görülmektedir. Kısacası AKP yönetimi zam yapmak için 23 Haziran İstanbul seçimlerinin geçmesini beklemekte olduğu izlenimini vermektedir. “ dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ POTANSİYELİMİZ ÖZEL ŞİRKETLERİN RANT ARACI OLAMAZ!

 

 Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından seçimden önce su fiyatlarında indirim, seçimden sonra da zam yapmasına, buna itiraz eden vatandaşların da Belediye Meclis Salonunda ümüklerinin sıkılmasına bütün Türkiye’nin tanık olduğunuı ifade eden Tarhan,” 

EPDK’nın söz konusu açıklamasında olası elektrik zammının diğer gerekçesi de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetlerinin artması olarak gösterilmektedir.

YEKDEM kısaca özellikle yenilenebilir kaynaklara dayalı santral kurulumunu cazip kılmak ve enerji kaynaklarında dışa bağımlılığı azaltmak amacı ile oluşturulmuştur. Özü itibarıyla yenilenebilir kaynaklara dayalı küçük elektrik üretim tesislerine, teşvikli ABD Doları cinsinden fiyatlarla satın alma garantisi vermeye yönelik bir uygulamadır.

YEKDEM kapsamında üretilen elektriğe ABD Doları cinsinden piyasanın çok üzerinde yapılan yüksek ödemeler nedeniyle amacından çıkartılarak büyük kapasiteli pek çok özel şirket santralinin yararlandığı bir uygulamaya dönüşmüştür.

Sadece HES’ler üzerinden örnek vermek gerekirse; YEKDEM’den yararlanan HES sayısı 2011 yılında 4 adet, 218 yılında 447adet, 2019 yılında ise bu sayı 465 adet olmuştur. “ diye konuştu.

 

AKP’NİN ENERJİ YÖNETİMİ SINIFTA KALMIŞTIR

 

Tarık Tarhan açıklamasını şöyle tamamladı: “Dönemsel olarak yağmur ve kar yağışları ile artan su gelirlerimiz bile elektrik aboneleri için maliyet artırıcı bir unsur haline getirilmiştir. Bizlerin gelecek umudu olan yerli ve yenilenebilir enerji potansiyelimiz AKP enerji yönetimi eliyle özel şirketlerin rant aracına dönüşmüş, maliyet artışını karşılamak da bizlere düşmüştür.

Türkiye’nin ithalata dayalı yüksek risk taşıyan, sadece büyük sermeye gruplarının gerek fosil, gerekse yenilenebilir üretim modeline sınırsız teşvik veren, özelleştirilmiş dağıtım şebekelerindeki kayıp kaçak oranlarını iyileştirmeyen enerji politikalarını yıllardır kesintisiz sürdüren AKP enerji yönetiminin karnesi çok kötüdür ve sınıfta kalmıştır.

YEKDEM mekenizması derhal gözden geçirilmeli, büyük barajlı HES’ler, türü ne olursa olsun öz tüketim amacı dışında kar amaçlı kurulmuş büyük kapasiteli yatırımlar ile yöre halkının onayını almayan tüm yenilenebilir enerji yatırımlarının YEKDEM’den faydalandırılması uygulamasına mutlaka sınırlamalar getirilmelidir.

Çözüm, kamusal bakış açısı ile halkımızın ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda enerji verimliliği ve tasarrufunu önceleyen, ekolojik dengeyi koruyan enerji politikalarıdır. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, EMO, :, Elektrik, Zammı, İçin, Zemin, Arıyorlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı