Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 10:55 Bu haber 2828 kez okundu
 
Samsun Eski Adliye Binası'nda Tuvalet ve Park Yeri Krizi
Samsun'da İcra Müdürlükleri,İl, İlçe Seçim Kurulları, Denetimli Serbestik Müdürlüğü'nün hizmet verdiği eski adliye binasına Vergi ve İdare mahkemelerinin de taşınmasıyla binada, park ve tuvalet ve asansör krizi patlak verdi.
YAŞAM Haberi
Samsun Eski Adliye Binası'nda Tuvalet ve Park Yeri Krizi

KESK'e Bağlı BES (Büro Emekçileri Sendikesi) Samsun Şubesi Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak herkesin kullanımına açık olması gereken tuvaletlerin, araç parkyerleri ve asansörlerin hakimlere ayrıcalıklı olarak tahsisi edildiğini, diğer yargı personelinin bu özel tahsisler nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, durumun düzeltilmesini istedi.

BES Yetkilileri 9 Temmuz Tarihinde Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na resmi olarak azılı başvuruda bulunarak   diğer çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesini istediler.

 

BES Samsun Şubesi tarafından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan resmi başvuruda şu hususlara yer verildi:

 

"Eski Adliye Binamızda Yıllardır İcra Müdürlüğü, İl, İlçe Seçim Kurulları ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü hizmet vermektedir. 
Son zamanlarda Vergi Mahkemesi ve İdare Mahkemelerinin de eski Adliye Binasına gelmesi ile binada çalışan yargı emekçileri sıkıntı çekmektedir. Araç Park Yerleri ve asansörler hakimlere tahsis edilerek büyük ayrımcılık yapılmıştır.


Eski Adliye 3. kata yeni taşınan İdare Mahkemesinin tuvaleti sadece 3 kadın hakime kullandırılarak İcra Müdürlüğü, Seçim Kurulları , ön bürolar ver taramalarda çalışan yaklaşık 100'e yakın kadın arkadaşımız zor durumda bırakılmıştır.

Tuvalet ihtiyacını 2 kabinli,  klozeti olmayan temizlik ve hijyen açısından çalışanların sağlığını tehdit eden yaptırımdan acilen vazgeçilmelidir.
3. katta 3 kadın hakime ayrılan tuvalet büyün yargı emekçileri tarafından kullanılmalıdır.

Gereğinin yapılmasını arz/rica ederiz."

 

BES yöneticileri, yargı reformundan bahsedildiği bugünlerde,  önce adliyelerdeki hakim-savcı otoparkı, hakim-savcı girişi, hakim-savcı asansörü, hakim-savcı yemekhanesi yazan tabelaların düzeltilmesini, bu ayrımcılığa  son verilmesini istedi. BES Yöneticileri, eski adliyede yemekhane, tuvalet, asansör sorunlarının hep varolduğunu söylediler.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Eski, Adliye, Binası'nda, Tuvalet, ve, Park, Yeri, Krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı