Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 18:13 Bu haber 846 kez okundu
 
Samsun ESM, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklillere tepki gösterdi
ESM (Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan , Hükümetin uzun süredir 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklikler yapmayı planladığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun ESM, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklillere tepki gösterdi

Hükümetin uzun zamandır 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda kapsamlı bir değişikliğe hazırlandığını belirten ESM (Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

 

Erdoğan basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Değişiklik içerisinde kamu çalışanlarının iş güvencesinden, performansa dayalı ücretlendirmeye kadar bir çok düzenlemenin gündeme gelmesi beklenmektedir.3600 Ek Gösterge ile ilgili düzenlemenin de hazırlığı yapılan bu “ personel reformu “ içerisinde yer alacağı hükümet çevrelerince ifade edilmektedir.

 

Asıl önemlisi söz konusu yasa değişikliği ile; kamu çalışanları için kırmızı çizgi olarak kabul edilen iş güvencesinin ortadan kaldırılarak kamu çalışanlarının sözleşmeli yapılması ve performansa dayalı bir ücretlendirme sistemine geçilmesi planlanmaktadır.

 

DÜZENLEME BİLİNÇLİ OLARAK SEÇİM SONRASINA BIRAKILDI

 

 

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı bu konunun Nisan-Mayıs civarında gündeme getirileceğini ifade etmiştir.Görülen o ki; seçim öncesi kamu çalışanlarının tepkisini almamak için, düzenleme bilinçli olarak seçim sonrasına bırakılmıştır.

İş güvencesini ortadan kaldırarak, onun yerine hakim kılınacak olan esnek çalışma ve performansa dayalı ücret modelini hiçbir kamu çalışanının kabullenmesi mümkün değildir.

Kamu çalışanları iş güvencelerine yapılacak bu saldırıyı örgütlü mücadeleleriyle püskürtecek güce ve iradeye sahiptir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ESM,, 657, sayılı, Devlet, Memurları, Kanunu’nda, yapılacak, değişiklillere, tepki, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı