Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 16:58 Bu haber 1114 kez okundu
 
Samsun ESM'den Bakan Albayrak'a Kıdem Tazminatı Tepkisi
Ekonomi Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ekonomi paketini değerlendiren ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, ekonomik krizin faturasının bir kez daha emeği ile geçim savaşı veren, yoksullaşan milyonlara çıkarılmak istendiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun ESM'den Bakan Albayrak'a Kıdem Tazminatı Tepkisi

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Müşfik Veysel Erdoğan açıklamasında şu görüşleri paylaştı:

" Bilindiği üzere emeğe hak ettiği değerin verilmediği ülkemizde işçilerin emekçilerin ücretleri, sigortalı olmaları hep maliyet olarak görülmüştür. Özellikle son yıllarda işgücü maliyetlerini düşürme, emek piyasalarını esnek hale getirme adına hayata geçirilen düzenlemelerle milyonlarca işçinin çalışma yaşamı kuralsızlaştırılmış, iş güvenceleri ortadan kaldırılmıştır.

Bugün açıklanan paketle işçiler açısından sadece parasal bir konu değil,  iş güvencesinin son kalesi olarak ifade edilen 44 yıllık bir hak,  kıdem tazminatı hakkı,  bir kez daha hedefe konmuştur. “Tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek” diyen Hazine ve Maliye Bakanı sürecin nasıl işleyeceği konusunda bir bilgi vermemiştir. Ancak sunumu sırasında söylediği “Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu sağlanacak. Sistemde biriken fonlar reel sektöre ve ülkemizin büyümesi üzerinde kanalize edilmesini sağlayacağız. Şirketlerimiz böylece daha ucuz finansmanla yatırımlarını yapabilecekler. Ek kaynak da oluşturacağız”  sözleri niyeti açık olarak ortaya koymaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın bu sözlerinin halk dilinde tercümesi;  kıdem tazminatı bir fona devredilecektir. Kıdem tazminatı fonu ile BES fonları birleştirilecek,  muhtemelen işsizlik sigortası fonu birikimleri de eklenerek patronlara ‘kanalize edilecektir’, yani aktarılacaktır.

Ekonomik krizin  faturası bir kez daha emeği ile geçim savaşı  veren, yoksullaşan milyonlara çıkarılmak istenmektedir. Emekçiler, haklarına yapılan bu saldırıya birlik, mücadele ve dayanışma ile karşı duracaklar ve bu saldırıyı mutlaka püskürteceklerdir. Önümüzde ki 1 Mayıs bu birlik ve mücadelenin başlangıcı olacaktır."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ESM'den, Bakan, Albayrak'a, Kıdem, Tazminatı, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı