Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 12:18 Bu haber 612 kez okundu
 
Samsun ESM’den Bütçe açıklaması
ESM (Enerji Sanayi Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, 2021 yılı bütçesini eleştirdi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ESM’den  Bütçe açıklaması

Bu Bütçenin emekçilerin ve yoksul halkın bütçesi olmadığını ifade den Erdoğan konu ile ilgili olarak yaptığı  açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Türkiye’nin 2021 yılı bütçesi TBMM’de yapılan görüşmeler sonucu belirlendi.

 

Görülen o ki ; bu bütçe emeklinin , asgari ücretlinin , esnafın , köylünün ,memurun ve işçinin bütçesi değil.

Bu bütçede işsizler ve işyerleri kapananlar için hiçbir şey yok.

 

Bu bütçe , döviz bazında yapılan anlaşmalarla , geçiş garantisi verilerek , bu yoksul halkın vergilerinden ödenen milyonlarca doları haksız yere ceplerine indiren otoyol-köprü müteahhitlerinin bütçesidir.

 

Bu bütçe , 2002 yılından bugüne bütçeden 492 milyar dolar faiz ödenen tefecilerin bütçesidir.

 

Bu bütçe , bir kalemde milyonlarca liralık vergi borçları silinen , ama bir yandan da servetlerine servet katan yandaş iş adamlarının bütçesidir.

 

2021 yılı bütçesinde, emekliye , asgari ücretliye , esnafa , köylüye , işsize , memura , işçiye düşen ise ; sadece acı reçete tavsiyesidir.

 

Oysa , bu ülkenin emekçileri , yoksulları sürekli acı reçeteyle karşı karşıya kalmış  ve yaşanan ekonomik krizlerde hiçbir günahları olmamasına rağmen sürekli bedel ödemişlerdir.

 

Sadece son beş yılda emekçilerin ücretleri yaşanan gerçek enflasyon karşısında  yüzde 30 , dolar karşısında yüzde 25 ,altın fiyatları karşısında yüzde 55 kayba uğramıştır.

 

Örneğin bugün ortalama aylık 2500 TL maaş alan bir emekli ; 2015 yılında bir aylık maaşıyla 2400 adet ekmek alabilirken , bugün  bir aylık maaşıyla sadece 1660 ekmek alabilmektedir. Yine aynı emekli 2015 yılında ki bir aylık maaşıyla 7 çeyrek altın alabilirken , bugün bir aylık maaşıyla sadece 3 çeyrek altın alabilmektedir.

 

Köylü boğazına kadar borç batağındadır. Traktöründen , ineğine , tarlasına kadar haciz kıskacıyla karşı karşıyadır.

 

Kıt kanaat sermayesi ile zar zor ayakta durmaya çalışan esnaf , bir de yaşanan salgın nedeniyle tamamen kepenk kapatmak zorunda kalmış , aileleriyle birlikte açıkla karşı karşıya kalmıştır.

 

Maalesef 2021 yılı bütçesinde  , büyük bir bölümü açlık sınırının altında yaşam savaşı veren bu yoksul milyonların sorunlarını çözecek  , onların refahlarını bir nebze yükseltecek hiçbir pay ayrılmamıştır.

 

2021 yılı bütçesi , yoksulluktan beli bükülmüş bu insanların  yeni bedeller ödemesi üzerine planlanmış acı bir bütçedir.

 

Oysa , bu yoksul halkın artık yeni bedeller ödeyecek ne gücü ne de dermanı kalmamıştır. Bu insanlar artık evlerine ekmek götüremeyecek hale gelmiştir. İnsanların içine düştüğü ekonomik çaresizlik sonucu çocuklarıyla beraber topluca intiharlara sürüklendiği bu ağır yaşam koşullarında , hala bu insanlardan fedakarlık beklemek hiçbir vicdana sığmaz.

 

Eğer bu ülkede bedel ödemesi gereken birileri varsa ; bunlar faiz- döviz zengini rantiye baronları , yıllardır milyonlarca dolar haksız kazanç sağlayan otoyol- köprü müteahhitleri ve bir kalemde milyonlarca lira vergi borçları silinen yandaş iş adamlarıdır.

 

Çözüm ; emekçilerin , yoksulların , ezilenlerin omuz omuza vererek bu anlamdaki mücadeleyi yükseltmesidir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ESM’den, , Bütçe, açıklaması, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı