Haber Detayı
01 Ekim 2019 - Salı 17:34 Bu haber 2195 kez okundu
 
Samsun ESM'den Elektrik Zammı Tepkisi
ESM (Enerji, Sanayi, Maden) Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, EPDK’nın elektriğe son yaptığı Yüzde 14.9 zamma sert tepki gösterdi.
EKONOMİ Haberi
Samsun ESM'den Elektrik Zammı Tepkisi

 

Zam ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Erdoğan, “ EPDK 1 Ekim 2019 tarihinden geçerli olmak üzere elektrik tarifelerine yüzde 14.9 zam yapıldığını açıklamıştır. Buna göre , elektrik faturaları konut , sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.9 zamlanacak. Dar gelirli vatandaşın , çiftçinin ve sanayicinin bu yükü taşıması mümkün değildir. Büyük bir bölümünün boğazına kadar borçlu olduğu dar gelirli vatandaşlarımızın, yaşanan ekonomik krizle yaşam şartları fazlasıyla  ağırlaşmışken , bir de elektrik fiyatlarına  peş peşe yapılan zamlar insanları kara kara düşündürmektedir.

 

Ortalama 1 yıllık elektrik faturası , asgari ücretlilerin 1 aylık maaşını geçmiş durumdadır.

 Çiftçi sulamada kullandığı elektriğin bedelini artık ödeyemez hale gelmiş olup  , biriken elektrik  borçları nedeniyle  sulama yapamaz hale gelmiştir.Uluslararası rekabette zaten zorlanan ve ekonomik krizle birlikte ciddi bir sarsıntı geçiren sanayicilerin , yapılan bu zamlarla koşulları çok daha ağır hale gelmiştir.” Dedi.

 

FATURALARIN YÜZDE 40’I VERGİ VE DİĞER ÖDEMELER

 

Son 2 yılda elektriğde toplam Yüzde 71 Zam yapıldığını ifade eden Erdoğan, “2018 yılı Ağustos ayında yüzde 9 , 2018 Eylül ayında yüzde 9 , 2018 Ekim ayında yüzde 9 , 2019 yılı Temmuz ayında yüzde 15 ve son olarak 2019 Ekim ayında yüzde 14.9 olmak üzere konutlarda elektriğe sadece son bir yıl içerisinde yapılan zam yüzde 45 , son iki yılda ise ; yüzde 71 rakamına ulaşmıştır.

 

Yapılan bu zamlar yetmezmiş gibi birde vatandaştan kayıp kaçak bedeli , okuma bedeli , dağıtım bedeli gibi kalemler üzerinden haksız yere yüklü miktarda tahsilat yapılmaktadır. Faturaların yüzde 60’ı enerji bedeli iken ; geri kalan yüzde 40 vergi ve diğer ödemelerdir.” Diye konuştu.

 

ZAM FURYASI DEVAM EDECEK

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın  yeni ekonomik programı açıklarken ; ekonomideki her iyileşmeyi vatandaşımıza yansıtacağız ifadelerini kullandığını belirten Erdoğan, açıklamasını şöyle tamamladı: “  Sayın  Bakan bu ifadeleri kullandıktan 1 saat sonra ise elektriğe yapılan yüzde 14.9’luk zam açıklanmıştır. Bu gerçek anlamda traji komik bir durumdur. Memura , işçiye , emekliye yıllık yüzde 4 zam reva görülürken , sadece elektriğe son bir yılda yüzde 45 zam yapılması nasıl bir iyileştirmedir anlamak mümkün değildir.

 

 

Enerji bakanı Fatih Dönmez yerel seçimler öncesinde “ Önümüzdeki dönem elektrikte tarife değişikliği olmayacak “ demişti. Ancak daha aradan 6 ay dahi geçmeden Sn. Bakan’a bağlı EPDK elektriğe yüzde 14.9 zam yapılacağı kararını açıkladı. Oysa , Sn Bakan istediği kadar elektriğe zam yapılamayacağını söylesin , AKP Hükümeti’nin dışa bağımlı enerji politikaları  ve artık hiçbir inandırıcılığı kalmamış bu ekonomik programları devam ettiği müddetçe bu zam furyası devam edecektir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ESM'den, Elektrik, Zammı, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı