Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 16:54 Bu haber 1210 kez okundu
 
Samsun ESM'den Sahte Enflasyon Açıklaması
ESM (Enerji Sanayi Maden Kamu Emekçileri) Sendikası Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, TÜİK'in sahte enflasyonu ile memur ve emeklilerin maaşlarında her ay yüzde 25 kayıp yaşandığını söyledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun ESM'den Sahte Enflasyon Açıklaması

 

Müşfik Veysel Erdoğan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"TÜİK tarafından yapılan hesaplamalar sonucu 2020 yılı enflasyonu yüzde 14.60 olarak açıklanmış ve bu rakam üzerinden emeklilerin ve memurların maaşlarına enflasyon farkı yansıtılmıştır.

 

TÜİK tarafından yıllık enflasyonu düşük çıkarmak için yapılan bin bir türlü hesap dalaveresiyle 2020 yılı enflasyonu yüzde 14.60 olarak açıklanmasına karşın; halkın temel ihtiyaçlarındaki gerçek enflasyon, yani çarşı, pazardaki, elektrik ve doğalgazdaki yıllık fiyat artışları ortalama yüzde 40 olarak gerçekleşmiştir.

 

Örneğin, halkın temel ihtiyaçlarından olan ekmeğin son bir yıl içerisinde fiyatı yüzde 31, peynirin yüzde 43, etin yüzde 40, Ayçiçek yağının yüzde 88, zeytinin yüzde 45, kuru fasulyenin yüzde 55 artmıştır.

 

BUNUN ADI HALKI AHMAK YERİNE KOYMAKTIR !

 

Halkın gerçek ihtiyaçları üzerinden yıllık enflasyon yüzde 40 olarak gerçekleşirken, TÜİK,  parfümden mücevhere kadar birçoğu halkın temel ihtiyaçlarından uzak olan 400’den fazla ürünü koyarak yaptığı hesaplamayla hiç utanmadan yıllık enflasyonu 14.60 olarak açıklayabilmiştir.

 

TÜİK’in bu düşük enflasyon oyununda ki amaç, enflasyon oranını özellikle düşük çıkararak memur ve emekli maaşlarına ilave edilecek enflasyon farklarını da düşük olmasını sağlamak ve düşük enflasyon rakamlarıyla kamuoyuna ekonomide her şey yolunda mesajı vermektir.

 

TÜİK tarafından açıklanan yılık yüzde 14.60  enflasyon üzerinden, emeklilerin  ve memurların  maaşlarına 1 yıl içerisinde toplam yüzde 6.12 enflasyon farkı verilmiştir.

 

Eğer yıllık enflasyon gerçek veriler üzerinden, doğru hesaplanarak yüzde 40 olarak açıklanmış olsaydı; memur ve emeklilerin maaşlarına da yüzde 6.12 değil, 2020 yılında toplam yüzde 32 enflasyon farkı eklenecekti.

 

TÜİK tarafından özellikle düşük açıklanan bu enflasyon nedeniyle emeklilerin ve memurların maaşlarında her ay yaklaşık yüzde 25’lik bir kayıp oluşmaktadır.. Örneğin 2000 TL maaş alan bir emeklinin her ay 500 TL, 4000 TL maaş alan bir memurun her ay 1000 TL kaybı söz konusudur.

 

Zaten açlık sınırının altındaki maaşlarla yaşam mücadelesi veren, ekmeği 1 TL ucuza alabilmek için saatlerce kuyruklarda bekleyen  bu insanların, yapılan  hesap oyunlarıyla üç kuruşuna göz dikmek hiçbir vicdana ve ahlaka sığmaz.

 

Yandaş işadamlarının bir kalemde milyonlarca liralık vergi borçları silinirken, otoyol-köprü müteahhitlerine geçmeyen araçlar için milyonlarca dolar ödenirken,  yoksullukla savaşan bu insanların sahte enflasyon rakamlarıyla maaşlarını tırpanlamak asla kabul edilemez.

 

Bu nedenle, emeklilerin ve memurların maaşlarına verilecek enflasyon farkları belirlenirken, TÜİK’in sahte enflasyonu değil, halkın temel ihtiyaçlarındaki enflasyon dikkate alınmalıdır.

 

Yapılması gereken adil ve doğru çözüm bunu gerektirir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, ESM'den, Sahte, Enflasyon, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı