Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 21:15 Bu haber 2488 kez okundu
 
Samsun Gıda Fuarı Kapılarını 4. Kez Açtı
Samsun 4. Gıda Fuarı 2019 TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen resmi tören ile kapılarını açtı.
EKONOMİ Haberi
Samsun Gıda Fuarı  Kapılarını 4. Kez Açtı

Açılışta  Samsun Valisi Osman KAYMAK, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat SOĞUK, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Süleyman  HIZIR, Türkiye Aşçılar Federasyonu Genel Başkanı Zeki AÇIKÖZ, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Gökalp GÖKDEMİR , AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Kundak da hazır bulundu.

 

Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden olan gıda sektörü; üretim değeri, istihdama sağladığı katkı ve ihracat performansı bakımından ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Limana olan yakınlığı ve coğrafik avantajı nedeniyle gıda toptancılarının gözde şehirlerinden biri olan Samsun 4. Gıda Fuarı ile gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getiriyor.   21-24 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan Fuarda sektörün önde gelen firmaları tek bir çatı altında buluşuyor. Fuarın gıda sektörüne önemli katkılarda bulunması ve yeni iş bağlantılarına öncülük yapması planlanıyor. Girişin ücretsiz olacağı Fuara ziyaretçilerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

 

 

21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında devam edecek fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Gökdemir, gıda fuarlarının tüm Türkiye’de perakende sektörüne doğru yöneldiğini belirterek, “Ancak Samsun’un kuzey ülkelerine açılan bir kapı olması ve buralarla olan ticaretimizin en iyi Samsun üzerinden yürümesi dolayısıyla Samsun Gıda Fuarı profesyonel yönde kuvvetle büyümeye devam etmektedir. Geçtiğimiz yıla göre m² bakımından 20 büyüme sağlayan Samsun Gıda Fuarı her geçen gün hem bölgeye hem de gıda sektörüne önemli katkılar sunmaya devam etmektedir. Bu yıl bir ilk olarak profesyonel gıda fuarının yanına bir salonumuza da Yöresel Ürünler Fuarı’nı ilave ettik. Yöresel Ürünler Fuarı nedeniyle Samsun ve tüm Karadeniz halkı üreticilerden doğrudan alışveriş imkânına sahip olacaklar.” Dedi.

 

Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Açıkgöz, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Hızır ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk’un selamlama konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun’un fuarlar kenti olduğunu ve geçmişte bu konuda çok güzel tecrübeleri olduğunu belirterek, “Bu fuarları TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’yle daha profesyonel bir hale getirmeye çalıştık. Samsun’da 2-3 ayda bir fuar açmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Karadeniz’in önemli kentlerinden İlk adım şehri Samsun’un dört ulaşım yolu ağında bulunması ve ticaret merkezi olması bu fuarları çok anlamlı kılıyor. Samsun aynı zamanda üç tane büyük ovası olan bir tarım kenti. Ülkemizin gıda sektörüne olan katkılarımızla iddialı bir kentiz. O yönüyle de Gıda Fuarı’nın burada olması anlamlı.” diye konuştu.

 

Üretimden paketleme ve işlemeye kadar bütün gıda sektörü paydaşlarının bu fuarda bir araya geleceğini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Bahsedildiği gibi gıda çok önemli bir alan. Artık insanlar bilinçlendiler ve her şeyi çok yakından takip ediyorlar. O yönüyle sağlığımızı direkt olarak ilgilendiren bu alanın en iyi şekilde tanınması ve ürünlerin de tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılması büyük önem taşıyor. Bu fuarlarda bir yerde bunu sağlıyor. Özellikle Samsun ve bölge illeri olarak burada yapacağımız çalışmalar hem Samsunumuzun hem bölgemizin çok değerli ürünlerinin tanıtılması, işlenmesi ve katma değerinin artırılması konusunda çok büyük katkı yapacaktır.” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından ‘Samsun Gıda Fuarı 2019’un açılışı Vali Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

 

Açılış töreni sonrasında protokol üyeleri fuarda bulunan stantları gezerek, sergilenen ürünler hakkında bilgi aldı.

 

 

 

EDT ve HORECA Fuarı

 

Samsun 4. Gıda Fuarı, Karadeniz Bölgesi'ndeki gıda sektörünün temsilcilerini bir araya getirerek, fuarda ev dışı tüketim grupları, süpermarket zincirlerinin tepe yöneticileri, gıda ve içecek perakendecileri, oteller, yerel marketler ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticilerini sektördeki yenilikleri takip etmeleri amacıyla katılımcı firmalarla buluşturuyor. Endüstriyel mutfak, otel ile kafeteryaların masa üstü ekipmanları ve hijyen ekipmanları satışını gerçekleştiren firmalar da fuarda yer alıyor. Bu da Samsun Gıda Fuarı’nın profesyonel bir ihtisas fuarı olduğunu gösteriyor.

 

Yöresel Ürünler Özel Alanı

 

Bu sene ilk defa fuarda yöresel ürünler özel alanı oluşturularak doğrudan tüketiciye ulaşılması hedefleniyor. Alıcı ve satıcılar buluşturularak bölgenin lezzetleri halkın beğenisine sunuluyor. Yöresel ürün pazarı canlandırılarak, yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağlanması hedefleniyor.

 

 

 

Madalyalı Aşçılar Fuarda Olacak

22 farklı ilden gelecek Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizmciler Birliği (KATBİR) üyesi aşçılar tarafından fuar süresince her gün farklı bir Karadeniz ilinin özel lezzetleri, fuar alanında oluşturulan ‘Gastronomi Mutfağı Özel Alanı’nda' ilgililer ile buluşuyor. Gıda Fuarı’nda ayrıca madalyalı aşçılar, genç aşçılara workshoplar düzenleyecek. Otel, restoran ve fastfood zincirlerinin aşçı başları ve Aşçılar Federasyonu da fuarda yer alıyor.

 

Girişin ücretsiz olduğu TÜYAP Samsun 4. Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı 21 - 23 Kasım tarihlerinde 10.00 ila 20.00 saatleri arasında, 24 Kasım Pazar günü ise 10.00 - 19.00 saatleri arasında açık olacak.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Gıda, Fuarı, , Kapılarını, 4., Kez, Açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı