Haber Detayı
21 Aralık 2020 - Pazartesi 16:45 Bu haber 327 kez okundu
 
Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar’ına OKA’dan destek
Samsun Ticaret Borsası bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Kontrol Laboratuvarı’nın kapasitesinin geliştirilmesine yönelik projeye Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 3 milyon 300 bin lira destek verildi.
SAĞLIK Haberi
Samsun Gıda Kontrol Laboratuvar’ına OKA’dan destek

Samsun Ticaret Borsası tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na sunulan “Samsun Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’ nın Kapasitesinin Geliştirilmesi Güdümlü Projesi” için imza töreni düzenlendi.

 

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır veOrta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili İbrahim Ethem Şahin tarafından atılan imzalarla bölgemizin ekonomik gelişmesi yönünde önemli bir adım atıldı. İmza törenine Samsun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ahmet Ali Yazıcı ve diğer yetkililer de katıldı.

 

ÜLKE GENELİNDEKİ İŞLETMELERE DE HİZMET VERİLECEK

 

Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, desteklerinden dolayı Orta Kalkınma Ajansı’na teşekkür ederken, “Bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın 2003 yılında açılış kurdelesini keserek faaliyete başlattıkları Samsun Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı bugün itibariyle fındıkta aflatoksinden, gıda da ağır metal analizlerine kadar 12 analizde akredite olarak şehrimizin ve ülkemizin dış ticaretine ve ekonomisine hizmet etmektedir.

 

Açılışından bu güne kadar kendini sürekli geliştiren laboratuvarımız sadece bölgede iştigal eden ihracatçılarımıza ve sanayicimize değil ülke genelinde işletmelere hizmet veriyor. Proje bütçesi 6 milyon 624 bin TL olarak onaylandı. Proje bütçesinin yüzde 50’si eş finansmandır yani proje bütçesinin yarısı borsamız tarafından finanse edilecektir. Bütçenin tamamı makine teçhizattır. “ dedi.

 

Projenin tamamlanması ile birlikte laboratuvarın, Rusya Federasyonu'na ihracatta yetkilendirilen Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri dışında yer alan ilk laboratuvar olacağını ifade eden Sinan Çakır, “  Proje öncesinde akredite olunan analizlere ek olarak, analiz portföyümüze pestisit, GDO ve dioksin analizlerinin de eklenmesi ile birlikte laboratuvarımız Türkiye’ de analiz yelpazesi en geniş 10 laboratuvardan biri haline gelecektir.

Bu sayede, numunelerin il dışına gönderilmesinin önüne geçilecek, fazladan geçen her gün için ( 3-4 bin tonluk gemiler için 2 bin 500- 3 bin, 30-40 bin tonluk gemiler için ise 12 - 15 bin dolar) ödenen demuraj bedelleri ödenmeyecek, firmalarımızın zaman ve maddi kayıplara uğramaları engellenecektir. Bu ücretler her ne kadar firmalarımız tarafından ödense de ülkemiz için döviz kaybı olan bu durum ortadan kalkacaktır.” Diye konuştu.

 

Sinan Çakır açıklamasını şöyle tamamladı:” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma ajansımız temsilcilerinin de talepleriyle laboratuvarımızı yeni hizmet binamıza taşıyacağız. Yeni hizmet binamızın iki katını laboratuvar olarak ayırıp hazırladık. Makine teçhizatı kadar fiziki mekanları ile de çağın gereklerine uygun modern bir laboratuvarı sektörün hizmetine sunacağız. Tamamına yakını ithal olan makine-teçhizatın tedarikini en kısa sürede tamamlayıp bir an önce akreditasyon çalışmalarına başlayarak 24 ay içinde bitirilmesi gereken projeyi 2022 yılının başına kadar sonuçlandırmayı planlıyoruz.

Laboratuvar sadece içinde Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat İllerinin bulunduğu TR 83 bölgesine değil, çevre bölgelere ve tüm Türkiye’ ye hizmet verecek. Yararlanıcısı ve yürütücüsü Samsun Ticaret Borsası olan projeyeOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Ticaret Borsası, Çarşamba Ticaret Borsası, Terme Ticaret Borsası, Tokat Ticaret Borsası ve Zile Ticaret Borsası  oluşturulacak bir proje izleme ekibi  ile  destek verecekler.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, Gıda, Kontrol, Laboratuvar’ına, OKA’dan, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı