Haber Detayı
16 Şubat 2019 - Cumartesi 23:34 Bu haber 19152 kez okundu
 
Samsun Gıda ve Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı'ya şok suçlama!
Samsun Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı’nın Bakanlığı’nın talimatlarına uymadığı, Siyasi vesayetlerle ve yandaş sendika önerileri ile liyakate adalete uygun olmayan atamalar yaptığı öne sürüldü.
SİYASET Haberi
Samsun Gıda ve Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı'ya şok suçlama!

KESK’e bağlı Tarım Orkam Sen adına bir basın açıklaması yapan Arif Aydın, Tarım il Müdürlüğü’nde Bakanlığın talimatına rağmen yapılan atamaların çalışma barışını bozduğunu söyledi.

 

Arif Aydın, Samsun Tarım İl Müdürlüğü’nde yapılan atamaların tamamen keyfi, siyasi ve yandaş sendikanın talepleri doğrultunda olduğunu, yönetmeliklere uyulmadığını belirttiği basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:   

”Tarım ve Orman Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğü’nde atama yönetmeliklerine aykırı tutumlar için atama dönemlerinde yetkililerle görüşmelerimiz oldu. Hakkaniyet ve liyakata uyulması yönünde taleplerimiz karşılanmadığı gibi hukuksuzluklar üst boyutlara taşınarak sürdürülmektedir.

2018 yılında Bakanlığımızca yapılmış olan unvan değişikliği sınavını kazanan personelin atanması için daha önce bakanlık tarafından çıkartılan yönetmelikte “sınav sonucunda alınan puanlara göre sıralama yapılmak sureti ile atama yapılacağı” belirtilmişti. Ancak iki kurumun birleşmesi ile (Tarım ve Orman) norm kadro güncellemesi yapılamadığından, yeni norm kadro güncellemesi yapılıncaya kadar atamalara esas olmak üzere 27/12/2018 tarihinde Bakanlığımız, bizzat Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli imzası ile 81 İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlara bir talimat yazısı göndermiştir.

 Bahse konu bu talimat yazısının 1’inci maddesinde “birimlerinde normu olmayan ya da norm fazlası olan personelin talepleri doğrultusunda yerlerinde bırakılması” yazmasına rağmen kazanan personellerden talepleri alınmadığı gibi kuruma taleplerini yazarak verdikleri dilekçelere cevap dahi yazılmamıştır.

Konu ile ilgili İl Müdürü ile yapılan toplantıda, sınavı kazanan personelleri bakanlık talimatı ve unvan değişikliği yönetmeliğinde yer almayan “23 yıl hizmet süresi, Şehit ve Gazi yakını, Engellilik durumu” gibi kriterler üretilerek yaklaşık 44 kişinin yerlerinde olacak şekilde atamalarının yapılarak başlatıldıkları, geriye kalan 21 kadar kişinin İl Müdürlüğü tarafından Vezirköprü, Yakakent, Ladik gibi uzak ilçelere atamaları tüm itirazlarımıza rağmen talimata aykırı olarak yapılmıştır.

Bir kıstas üretilecekse unvan değişikliği yönetmeliğinde yazan sınav puanı esas alınabilirdi. Esasında İl Müdürlüğü kendi koyduğu bu kriterlere kendisi de uymamıştır. Şöyle ki; kriter olarak konulan 23 yıl hizmet süresini doldurmayan ve İl Müdürlüğünün belirlediği kriterlerin hiçbirini karşılamayan bir kısım personel yerinde kalarak görevine başlamış iken, 22 yıl hizmet süresi olan personeller farklı ilçelere atama yazıları yazılmıştır.

Buradan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine sormak istiyoruz. Kendi hazırlamış olduğunuz hukuksuz kriterlere bile uymayarak yerinde kalacak şekilde işlem tesis ettiğiniz personelleri hangi liyakat ilkesine dayandırıyorsunuz? Belirlediğiniz dayanaksız kriterlerden 23 yılı hizmet süresini doldurmayan herhangi bir engel durumu olmayan, şehit ve gazi yakını olmayan bir çalışanın kadrosunun, çalıştığı birime atamanızın nedeni iktidar partisinin Samsun İl Başkanlığı yapmış birinin eşi olması mıdır?

Bakanlığın 81 İl Müdürlüklerine göndermiş olduğu talimatında “sonradan bir norm güncellenmesi yapılacağı” belirtilmiştir. Bakanlığın yapacağı bu norm güncellemesinden sonra görev yeri değiştirilerek İlçelere gönderilen çalışanların durumu ne olacaktır? Bakanlığın yeniden düzenleyeceği normlardan kaynaklı çalışanlar için yine bir yer değiştirme durumu yaşanacağından yeni problemler ortaya çıkacaktır.

Türkiye genelinde uygulanan bu sınav sonucunda diğer illerde hiçbir personelin isteği dışında yer değişikliği yapılmamış olmasına rağmen Samsun İl Müdürlüğü dayanaksız bir tutum almıştır.

İlçelerde personel olmadığını öne süren İl Müdürlüğü yetkilileri, Siyasi vesayetlerle ve yandaş sendika önerileri ile İlçelerden merkeze doğru, liyakate adalete uygun olmayan atamalarısürdürmektedir. Mazereti dahilinde yapılan il içi  atamalarında da  taraflı ve eşit olmayan tutumunu  sürdürmektedir.

Kendi koyduğu kriterlere dahi kendisi uymayan İl Müdürlüğünün taraflı ve iş barışını bozan tutumu açığa çıkmıştır.

İl Müdürlüğü yetkililerinin koyduğu kriterler HUKUKSUZDUR! İl Müdürlüğü yetkililerinin bu kriterler neticesinde tesis ettiği işlemler ve atamalar HUKUKSUZDUR!

Biz Tarım Orkam-Sen’li emekçiler olarak her zaman tüm hukuksuzlukların karşısında durduğumuz, mücadelemizi yürüttüğümüz gibi bugünde bu çizgimizi sürdürüyoruz. Yapılan bu hukuksuzlukların karşısında, üyelerimiz ve tüm çalışan arkadaşlarımızın yanında olacağımızı, yargı yolu ile takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Gıda, ve, Tarım, İl, Müdürü, Nail, Kırmacı'ya, şok, suçlama!,
Yorumlar
Haber Yazılımı