Haber Detayı
23 Kasım 2021 - Salı 16:10 Bu haber 614 kez okundu
 
Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yiğit’ten Öğretmenler Günü Kutlaması
Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.
EĞİTİM Haberi
Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yiğit’ten Öğretmenler Günü Kutlaması

Mustafa Yiğit mesajında şunları söyledi:

 

“ Bir milletin topyekûn değişimi, gelişimi, ilerleyişi ve ebediyete kadar varlığını sürdürebilmesi için eğitim ve öğretim ne kadar önemliyse, bukutsal görevi yerine getirenöğretmenlik mesleği de o kadar önemlidir.

 

Sadece kendi ülkemizde değil; dünyanın her bir köşesinde hemen her alanda meydana gelen yenilikleri takip ederek öğrencilerimizin yepyeni bilgilerle donanmasını sağlayan, böylece toplumun her kesimi tarafından“örnek” ve “önder” kabul edilen öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü gönülden kutluyorum.

 

Öğretmenler toplumunselameti, üretkenliği ve geleceği için o kadar önemliydi ki, bu öneme binaen bundan doksan üç yıl önce, 11 Kasım 1928 tarihinde yeni kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Atatürk’e “MilletMektepleri Başöğretmenliği” unvanını vermişti.

 

Bu önemli kararın üzerinden 14 gün geçtikten sonra da; 24 Kasım 1928 tarihinde meclisin aldığı yeni bir karar resmileşerek yürürlüğegirmiş ve 24 Kasım “24 Kasım Öğretmenler Günü” olarak ilan edilmiş, o günden sonra dabütün Türkiye’dekutlanmaya başlanmıştı.

 

Ülkemizin yedi ikliminibilgi ve erdem ışığıyla aydınlatan,her türlü özveri ve fedakârlıktan asla kaçınmayan, bitmek tükenmek bilmeyen üretme azmiylegecesini gündüzüne katan,şartlar ne olursa olsunkutsal bellediği görevini bir saniye bile aksatmayan;“eğitmeyi” ve “öğretmeyi”hayatının merkezine koyarakgencecik nesillerimizi geleceğin güçlü Türkiye’sine hazırlayan ÖĞRETMENLERİMİZ…

 

Unutmayın ki sizler, bu milletin asli mimarlarısınız.

       Sizler, Dinimizin ilk emri olan “oku” buyruğunu en güzel şekilde yerine getiriyorsunuz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “Muasır Medeniyetler Seviyesi”ne yükselmek için olağanüstü gayret gösteriyorsunuz.

Mehmet Akif Ersoy’un idealindeki “Asım’ın Nesli”niyetiştirmek için gecenizi gündüzünüzekatıyor; çok daha ileri ve gelişmiş bir Türkiye için yüreğini, enerjisini, yeteneklerini ve bütün benliğini ortaya koyan bir gençlik yetiştirmek için uğraşıyorsunuz.

Sizler, bu kutlu milletin evlatlarını birlik, beraberlik ve kardeşlik ilkelerinden ödün vermedensevgi teknesinde yoğuruyor, geleceğe hazırlıyorsunuz.

 

Türk Milleti’nin gönlünde, meslekten öte saygın ve kutsal bir yeri olan siz öğretmenlerimiz, 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatılan kurtuluş hareketinin günümüze yansıyan meşalesi, eğitim ordumuzun yılmaz neferlerisiniz.

 

Değerli Meslektaşlarım,

Sizlerin adına Yüce Türk Milleti’ne söz veriyoruz ki…

Geleceğin büyük Türkiye’sini inşa etmekte görev alacak evlatlarımız, geçmişte olduğu gibi bugün deöğretmenlerimizin ellerinde şekillenecek,Türkiye’miz öğretmenlerimizin omuzlarında yücelecek ve aziz milletimiz sizlerin işaret ettiği hedeflere doğru yılmadanilerleyecektir.

Değerli Meslektaşlarım,

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üstün bir vazife şuuruyla sevgiyi, insan onur ve haysiyetini temel alarak, kutsal görevlerinizien güzel şekilde yerine getirmeye devam edeceğinizeinancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle,başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi, görevleri başında vatanın aydınlık geleceği için hayatlarını feda eden eğitim şehitlerimizi, şükran, minnet ve saygıyla anıyor, bir kez daha “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

 

                                                                                                  Murat YİĞİT

                                                                                        İl Milli Eğitim Müdürü

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, İl, Milli, Eğitim, Müdür, Yiğit’ten, Öğretmenler, Günü, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı