Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 13:07 Bu haber 1705 kez okundu
 
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden Veba Açıklaması
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü tarafından “Samsun’un Havza İlçesi’nde ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında dağıtılan hayvanlarda görülen vebanın insanlara da bulaştığı iddialarının araştırıldığını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden Veba Açıklaması

 

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Samsun İl Sağlık Müdürlüğü konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “  İlimizde mevcut bazı yerel basın kuruluşlarında 20.08.2019 tarihinde yer alan “Samsun’un Havza İlçesi’nde ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında küçükbaş hayvanların dağıtıldıktan sonra veba mikrobu bulunduğu belirlenen hayvanlara ilaç verilmesi sırasında üreticilere de mikrobun bulaştığı” yönündeki haberlere istinaden Müdürlüğümüzce konuyla ilgili araştırma başlatılmıştır.           

            İl Tarım Müdürlüğü ile yapılan görüşmede Havza İlçesi Çayırözü Mahallesi’nde ikamet eden C.K isimli vatandaşın kendi koyunlarının hastalanmasından sonra kolunda yara çıkması üzerine Aile Hekimine başvurduğu öğrenilmiştir.  

            Bu bilgi üzerine Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Havza İlçe Sağlık Müdürlüğü aranarak konu hakkında araştırma yapılması talep edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Havza Çayırözü Mahallesi sakinlerinden C.K isimli şahsın koyunlarının ölmesinden sonra 16.08.2019 tarihinde ÇAY ASM’ye başvurduğu, kişinin yapılan muayenesinde kolunda deri altı enfeksiyonu teşhis edildiği tetradox tablet ve furasin pomad reçete edildiği öğrenilmiştir. Bu başvurudan sonra vatandaşın ölen hayvanlarından koyun vebası şüphesiyle numune alınması nedeniyle kolundaki yarayı ölen hayvanlarından bulaşan bir hastalık olarak değerlendirdiği düşünülmektedir. Ancak, Koyun vebası veya daha doğru olarak Koyun-Keçi Vebası (Peste des Petits Ruminants, PPR) zoonoz karakterli bir hastalık değildir yani hastalık insanlara koyunlardan ve keçilerden kesinlikle  bulaşmamaktadır.

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bir ekibimiz Çayırözü Mahallesi’ne giderek vatandaşımız ile görüşmüş ve konu hakkında bilgilendirme yapmıştır.”

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İl, Sağlık, Müdürlüğü’nden, Veba, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı