Haber Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 14:55 Bu haber 11574 kez okundu
 
Samsun İl Sağlık Müdürü’nden Kontrollü Sosyal Hayat Uyarısı
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, Samsunluların kural ve yasaklara uyumunun son bir hafta içerisinde ortadan kalkmaya başladığını, devam ederse salgında başa dönülebileceğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun İl Sağlık Müdürü’nden Kontrollü Sosyal Hayat Uyarısı

Kontrollü Sosyal Hayat döneminin kesinlikle salgının bittiği şeklinde algılanmaması gerektiğini, normal şartlara dönülmediğini, dönülmeye çalışıldığını belirten Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Dr. Muhammet Ali Oruç, “ ‘Salgın ortadan kalktı; artık hiçbir şeye dikkat etmeme gerek yok! ‘ düşüncesi yaygınlaşırsa, bugüne kadar ki bütün emekler boşa gider  ve salgında tekrar başa dönülebilir. Dedi.

 

SAMSUN’DA BİR İLÇEDE 4 GÜNDE 18 VAKA

 

 Samsun’da virüsün pandeminin en güçlü olduğu dönemde Samsunluların kural ve yasaklara uyumu sayesinde kontrol altına alındığını söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “ Maalesef geçtiğimiz bir hafta içinde bu uyum ortadan kalkmaya başladı. Salgın hiç yaşanmamış gibi davranmanın bedeli ağır olacaktır. Sadece bir ilçemizde 4 gün içinde ortaya çıkan 18 vaka, maalesef bu kontrolsüzlüğün bir bedeli olacağının sinyallerini vermektedir. Herkesin bu bedel büyümeden, kurallarla uyum içinde hareket etmeye başlaması  önem arzetmektedir. 

Şehirlerarası giriş yasağının kaldırılmasından sonra, en uzun süre bu yasağın uygulandığı illerden biri olan şehrimize çok sayıda insan giriş yaptı. Sadece 65 yaş üstü 4600 kişi ilimize geldi.  Bu durum maalesef herkesin birbirini kontrolsüz bir şekilde, sosyal mesafe kurallarına uymadan ziyaret ettiği bir ortam oluşturdu. Bu dikkatsizlik ve özensizlik ilde tekrar vaka artışı yaşanmasına neden oldu. Bugüne kadar hiç vaka görülmeyen bir ilçede bile vaka görüldü.”diye konuştu.

 

3 KURALA DİKKAT!...

 

Tüm bu verilerin herkes için birer uyarı olması gerektiğini belirten Sağlık Müdürü Oruç, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Pandemi süreci hepimiz için uzun ve yorucu bir yolculuktu. Bu yolculukta halkımızın her ferdi, kuralların önemini gördü. Kendilerini ve yakınlarını korumak için nasıl tedbir alacakları konusunda bilgilendi. Riskin büyüklüğünü gördü. Artık gerçeklerle yüzleşerek, hiçbir uyarı ya da yasağa gerek olmadan, bu yeni hayata uyum sağlamak zorunda olduğumuzu kabullenme vaktimiz geldi. Virüsü kuralara uyarak siz kontrol altına aldınız. Rehavete kapılarak, kontrol altına aldığınız virüsü, tekrar güçlendiren yine siz olmayın.

 

Sakın 3 kuralı unutmayın. Maskesiz dışarı çıkmayın; mutlaka 1 metre sosyal mesafenizi koruyun. Ellerinizi mutlaka antiseptik solüsyon ya da kolonya ile temizleyin. Bu kurala 1 kural da siz ekleyin. Lütfen bu dönemde akraba, eş dost, ziyaretleri yapmayın. Tedbirlerimizi gevşetmez, bu süreci gerçekten kontrollü bir şekilde atlatabilirsek, normal hayatımıza dönmek için yeniden bir şansımız olacaktır. Aksi bir durum hepimiz için, üzücü, yorucu bir süreci yeniden başlatabilir.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İl, Sağlık, Müdürü’nden, Kontrollü, Sosyal, Hayat, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı