Haber Detayı
24 Temmuz 2020 - Cuma 17:26 Bu haber 561 kez okundu
 
Samsun İl Sağlık Müdürü'nden Kurban Bayramı Uyarısı
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Kurban Bayramında da toplum olarak yine kritik eşiklerden birinden geçileceğini, kurban satışından, kesimine; dağıtımından bayramlaşma anına kadar her safhada tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun İl Sağlık Müdürü'nden Kurban Bayramı Uyarısı

Pandemiyle mücadele sürecinde ülke olarak birçok kritik eşikten başarıyla geçtiklerini hatırlatan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,

 

“Kurban Bayramında da toplum olarak yine kritik eşiklerden birinden geçeceğiz; bu nedenle bu bayram kurban satışından, kesimine; dağıtımından bayramlaşma anına kadar her safhada tedbirlerimizi alalım; en yakınlarımızla bir aradayken bile sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kurallarımıza dikkat edelim; böylece bayramı bizim yerimize koronanın yapmasına izin vermeyelim.   

Herkesin sevdikleriyle bir araya geldiği bayram günlerinde, bulaş oranı artabilir. Bu nedenle her zamankinden daha dikkatli olunması gerekir.  Lütfen bu bayramı sevdiklerimizi korumak için mesafeli yaşayalım. Ziyaretlerimizi sınırlı tutalım. Uzaktan ve mümkünse telefonla, görüntülü olarak görüşerek bayramlaşalım. Yakın temastan kaçınalım. Bir bayram daha birbirimize hasret olalım ama sağlıklı olalım. Bu bayram birbirimize olan sevgimizi, saygımızı ve güçlü aile bağlarımızı, sevdiklerimize mesafemizi koruyarak gösterelim. Bayramda kalabalıkla teması önlersek, bulaşmayı ve koronayı da önleriz.” dedi.

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi ve İl Müftülüğünün belirlediği alanlar dışında kurban satış ve kesiminin yasaklandığını, kişilerin evlerinin bahçesinde yapacağı kurban kesiminin bu kapsam dışında bırakıldığını hatırlatan Oruç, herkesin virüsün yayılımının engellenmesi ve daha az kişiyle temas edilmesi için alınan bu karara uymasının önem arz ettiğini, koronaya karşı ancak kurallara uyulursa başarılı sonuç alınabileceğini ifade etti.

 

Koronaya karşı bayram döneminde verilecek mücadelenin bayram öncesi kurban satış alanlarında başlayacağını belirten Oruç, " "Vatandaşlarımız, koronavirüsün en rahat yayılım gösterdiği bu kalabalık ortamda uzun süre kalmadan işlemlerini halletmelidir. Bu süre zarfında kesinlikle maske  çıkarılmamalı,  özellikle para gibi birçok kişinin temas ettiği materyallere dokunduktan sonra, eller mutlaka el antiseptiğiyle temizlenmeli ve önceki yıllarda el sıkışarak yapılan pazarlıkların artık el teması yapılmadan tamamlanmalıdır. 

 

Kurban kesimi, parçalanması ve dağıtımı safhalarında da büyük özen gösterilmki,  işlemler sırasında gerekli olmayan kişiler kesinlikle bu alanlarda olmamalıdır. Ayrıca kurban sonrası alandan ayrılmadan yenen toplu yemekler de ertelenmelidir. Ne kadar az temasla işlemler tamamlanırsa, bulaş riski o kadar azalalır. İşlemler sırasında hijyene geçmişe oranla çok daha fazla dikkat edilmelidir. Kişiler virüs bulaşı olabileceğini düşündüğü yerlere dokunduktan sonra, ağız, burun ve gözle temas etmeden önce ellerini mutlaka 20-30 saniye süreyle sabunla ya da el antiseptiğiyle temizlemelidir." diye konuştu.

 

Hastalığın Türkiye’de son dönemde büyük oranda düğün, nişan, asker uğurlama gibi kalabalık ortamlarda yayılım gösterdiğini hatırlatan Oruç, açıklamasını şöyle tamamladı:

" Bayramlaşma dönemi de böyle bir dönemir. Virüse yayılma fırsatı  verilmemelidir. Koronavirüsle mücadelede geçmiş diye bir şey yoktur. Salgınla  ilk günkü gibi mücadele edilirse, gelecekteki sağlıklı günler korunabilir. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak bayram boyunca Acil Servislerde 7 / 24 sağlık hizmeti sunmak için gerekli tüm planlamaları yaptık ve bayrama hazırız. Tüm Samsunluların Kurban Bayramını şimdiden kutluyor, huzur, mutluluk ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir bayram geçirmelerini diliyorum."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İl, Sağlık, Müdürü'nden, Kurban, Bayramı, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı