Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 13:15 Bu haber 1858 kez okundu
 
Samsun İl Sağlık Müdürü Oruç'tan Rehavet Uyarısı
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, koronanın rehaveti asla cezasız bırakmadığını, tedbirlerin rehavete kapılmadan sürdürülmesi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun İl Sağlık Müdürü  Oruç'tan Rehavet Uyarısı

 

Kontrollü Sosyal Hayat Dönemi’nin son dönemde yanlış algılandığını ve  toplumda bir rehavet duygusuna ve tedbirlerin azaltılmasına neden olduğunu belirten Dr. Muhammet Ali Oruç, koronanın rehaveti asla cezasız bırakmadığını söyledi.

 

 Samsun’da hala tedbirsizlik sonucu yeni vakalar gelmeye devam ettiğini, maskesiz gezip, eve her gelişimizde el yıkamaya özen göstermemiz ve sosyal mesafeye dikkat etmememiz durumunda virüsün aramızda dolaşmaya devam edeceğini vurgulayan Oruç bir basın açıklaması yaptı.

 

İL DIŞINDAN GELENLER YOĞUN KATILIMLI DAVETLER VERİYOR

 

Dr. Muhammet Ali Oruç açıklamasında, “ Şu an en hatalı davranış, tehlike geçmiş gibi davranmakır.  Amacımızın  vaka sayısını sıfırlamaktır. Filyasyon ekipleri tarafından 8 bin kişiye ulaşılıp gerekli bilgilendirme ve takipler yapılmış olmasına rağmen; hala il dışından resmi izinle memleketine gelenlerin davet vermekte ve bu davetlere onlarca insan yayılım riskini düşünmeden katılmaktadır. Bu tablo ile  vaka sayısını kısa vadede sıfırlamak kolay olmayacaktır.

 

EV ZİYARETLERİ YAPILMAMALI, CAMİLERDE  KURALLARA UYULMALI

 

Böyle bir ortamda hala bayramda sokağa çıkma yasağı vardı.  ‘Bayram sonrası ziyaretlerimi yaparım!’ düşüncesinde olanlar  var !..  Bu davranış  son derece yanlıştır. Ev ziyaretlerinin, özellikle il dışından gelenlerin ziyaretlerinin bir süre ertelenmesi gerekir. Yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak camilerde de ibadet sırasında belirtilen kurallara uyulması  önem arzetmektedir. Ne kadar bir arada olup, sosyal mesafe kurallarını ihlal edersek, herkes o kadar çok risk altına girer. “ dedi.

 

SAMSUN’DA VAKALAR AİLE İÇİNDE YAYILIYOR

 

Samsun’da vakaların özellikle aile içinde yayıldığına dikkat çeken Oruç, “İlimizde aileler nedense hastalığın kendilerine aile dışındaki bir kişiden bulaşacağı düşüncesiyle hareket ediyor. Bu nedenle akraba ziyaretlerine ve sıkı aile ilişkilerine devam ediyorlar. Böyle olunca tek pozitif vakayla başlayan bulaş, aynı aileden 8-10 kişinin pozitif olmasıyla sonuçlanıyor. Herkesi bu durumu dikkate alıp, aile ziyaretlerine ara verip, kontrollü davranmaya davet ediyorum.

 

HER DİKKATSİZLİK VE İHMAL CAN KAYBINA YOL AÇACAK SÜRECİ BAŞLATIYOR

 

Covid-19 hastalığında her dikkatsizlik ve ihmal can kaybıyla sonuçlanabilecek bir süreci başlatmaktadır.  Lütfen, rehavet ve dikkatsizlik yüzünden, kontrol altına aldığımız bir virüsün daha fazla yayılmasına izin vermeyin. Bir süre daha tedbirli olmaya, maske kullanımına, sosyal mesafeye, el yıkamaya dikkat edin. Dikkat edin ki, ikinci bir dalga olmadan bu hastalığı yenelim.” Diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İl, Sağlık, Müdürü, , Oruç'tan, Rehavet, Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı