Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 16:23 Bu haber 4688 kez okundu
 
Samsun İnme Merkezi’nden Dünya standartlarında hizmet
Samsun EAH Nöroloji Kliniği, İnme Merkezi Sorumlusu Girişimsel Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Çetin Kürşad AKPINAR Türkiye’de her yıl yaklaşık 200 bin kişinin inme geçirdiğini ve inmenin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.
SAĞLIK Haberi
Samsun İnme Merkezi’nden  Dünya standartlarında hizmet

İnmenin damar tıkanması veya damar yırtılmasına bağlı olarak gelişen bir durum olduğunu belirten Doç.Dr. Çetin Kürşad AKPINAR , “  Bağımsız olarak işlerini gören birinin aniden konuşamaması, ağızda kayma olması, sağ veya sol tarafında uyuşma ve/veya güçsüzlük, ilk defa ve şiddetli baş dönmesi gibi bir durum varsa akla bu hastalık gelmelidir. Kalp krizinde olduğu gibi beyin krizinde (inme) de zaman çok önemlidir. Çünkü hızlı bir şekilde beyin hücrelerinde ölümler başlamaktadır.

 

İnme dünya da en sık sakatlık bırakan ve ikinci sıklıkta da ölüm riskine neden olan bir hastalıktır. İnme geçiren hastaların üçte biri sakat kalırken üçte biri ölmektedir. Bu nedenle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye de yaklaşık her yıl 200 bin kişi inme geçirmektedir. Yani 3 dakika da bir kişi inme geçirmektedir.” Dedi.

 

İNME ARTIK KADER DEĞİL !

 

İnmenin  artık kader olmadığını ifade eden  Doç.Dr. Çetin Kürşad AKPINAR, “Çünkü akut dönemde yapılacak tedaviyle, ilk 4.5 saatte toplardamar dan damar açıcı ilaç verilerek, ilk 8 saate kadar büyük damar tıkanması var ise atar damardan müdahele edilerek yapılmaktadır. İnme geçiren hasta özellikle de erken dönemde müdahale edilmişse tamamen düzelebilmektedir. 

 

Atardamar dan yapılan müdahale ile çoğu hastanın sakat kalmaması ve ölümden kurtulmasında mekanik trombektomi geçtiğimiz 10 yıldaki en önemli tedavi yeniliklerinden biri haline getirmiştir. İnme hastalarını bu tedaviden mahrum etmemek için ani olarak gelişen konuşma bozukluğu, ağızda kayma ve bir tarafında güçsüzlük durumunda bir an önce 112 aranarak hasta inme merkezi olan hastaneye getirmelidir.” Diye konuştu.

 

SAMSUN’DA 2 YILDA 183 HASTAYA TEDAVİ UYGULANDI

 

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnme Merkezi’nin bölgemize dünya standartlarında hizmet vermeye devam ettiğini bildiren  Doç.Dr. Çetin Kürşad AKPINAR açıklamasını şöyle tamamladı: “  Hastanemiz bünyesinde kurulan inme merkezi ile geçtiğimiz 2 yılda 81 hastaya toplardamardan, 102 hastaya atar damardan müdahale edilerek bu merkezimizde izlenmiştir. Tanı ve tedavi sürecinde çok sayıda 112 ekibi, inme merkezi hemşireleri-personeli, anjiografi ve tomografi personeli, acil doktorları, nöroloji hekimi görev almaktadır.

 

29 Ekim inme günü dolayısıyla ekim ayında inme polikliniği açılarak hem Samsun ili ve ilçelerinden hem de Samsuna yakın illerden, inme geçiren hastalar gelmeye başlamıştır. Bu poliklinik kapsamında;

1. İnmenin primerprofilaksisi,yani inmenin önlenmesi için risk faktörlerinin tedavisi ve uygun bölümlere yönlendirme,

1.Akut ismemik inme tanısıyla basvuru, pintravenoz trombolitik tedavi veya mekanik trombektomi uygulanan hastaların takibi,

2. Intrakraniyal/Ekstrakraniyal damarlara stent uyguladığımız hastaların takibi,

3. Minor inme ve geçici iskemik atak tanılı hastaların takibi,

4. Genç yasta inme geçirenlerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilip ikinci bir inmeden korunma için uygun tedavinin başlanması,

5. İleri yaşta inme geçirenlerin araştırılıp, ikinci bir inmeden korunma için uygun tedavinin başlanabileceği nitelikli bir poliklinik olarak hizmet vermeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İnme, Merkezi’nden, , Dünya, standartlarında, hizmet, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı