Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 11:19 Bu haber 1555 kez okundu
 
Samsun İYİ Parti'den Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'ne tepki
İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recekp Güleroğlu, İYİ Parti Çarşamba İlçe Teşkilatı'nda çevre ilçe başkanları ve partililerin katılımı ile Çarşamba'da yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.
SİYASET Haberi
Samsun İYİ Parti'den Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'ne tepki


ÇARŞAMBA OVASI SANAYİ BÖLGESİNE EVRİLMEK İSTENİYOR

 

Basın toplantısında ilk olarak söz alan İYİ Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı," Çarşamba'nın ülkemiz tarımının beşiği niteliği,ndeki potansiyeline rağmen, hesapsız, olumsuz ve tutarsız bir takım gelişmelere şahit oluyoruz. Üretim ekonomisi anlayışının yapıtaşlarından bir tanesi tarımdır. Ülkemizin ve dünyanın en seçkin ovalarından biri olan Çarşamba Ovası, planlaması daha önce çeşitli sermaye grupları ve millet, memleket menfaatini arka plana atan yöneticilerin şekillendirmesi sonucunda sanayi bölgesine evrilmek istenmektedir.

Ülkemizin sanayi alanında ilerlemesi en büyük arzumuzdur. Ancak bunun planlı, sağlıklı ve mantıklı hayata geçirilmesi gerekmektedir. Ovamızın ekolojik gerçekleri hiçe sayılarak, insan sağlığı ikinci plana atılarak hayata geçirilen biyokütle enerji santraline karşı olduğumuzu  ve bu hatadan dönülmesi için elimizden gelen mücadeleyi göstereceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Memleket meseleleri siyaset üstü ve her türlü rekabetten ayrı tutulmalıdır.Bu basın açıklaması söz konusu mücadelede için sadece bir adımdır. Saha etkil, daha yapıcı ve hemşehrilerimizin sesini duyurabilmek asına adımlar atmaya devam edecek, yasal çerçevelerde her türlü eylem ve protesto hakkımızı kullanacağımızı ifade etmek isteriz." dedi.

 

RECEP GÜLEROĞLU: KAMUOYUNDA BİLGİ EKSİKLİĞİ YOK!..

 

İYİ Parti Çarşamba İlçe Başkanı Turhan Yazıcı’nın ardından söz alan İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu ise şunları söyledi: “Bizler her ne kadar partimizin kurumsal tavrını ortaya koymak adına bu programı düzenliyor olsak da bu konuya dair hassasiyetlerimizi ve endişelerimizi Çarşambalılık, Samsunluluk kimliğimizle ifade edeceğiz. Çarşamba Ovası’nın ekolojik gerçekleri, tarımsal potansiyeli zaten malumunuzdur. Bu konuda kamuoyunun herhangi bir bilgi eksikliğinin olmadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla biz vatandaşa rağmen, Çarşamba’ya rağmen inşaatına başlanan santral projesine neden tepki gösterdiğimizi ifade edeceğiz.

 

EMSAL GÖSTERİLEN SANTRALLERİN HİÇBİRİ TARIM ALANINDA DEĞİL!...

 

 Biyokütle enerji santrali projesine dair birçok iddia, söylenti ve bilgi kamuoyunda yer almaktadır. Tüm bunları bir kenara koyarak tamamen bilimsel ve ilgili kurumların verdiği veriler üzerinden konuyu ele alacağız. Bu projenin emsallerinden bahsedilmektedir. Birçok şehrimizde bu emsalde santral tesisi yer almaktadır. Ancak burada farklı bir durum var ki, bizim de tepkimize neden olan başlıca sebeplerden ikisidir. Emsal olarak bahsedilen diğer santrallerin hiçbiri yerleşim bölgelerinin göbeğinde, nitelikli tarım arazilerinin kalbine yerleştirilmemiştir.

 

Bilimsel verilerde ifade edildiği üzere bahse konu santralin günde 630 ton katı atık yakacağı ifade edilmektedir. Bu atıkların fındık kabuğu, çeltik sapı, kavak kökü gibi ürünlerden oluşacağı ifade edilmektedir. Günde 630 ton katı atık yakacak bir santralin yıllık yakıt ihtiyacı yaklaşık 230 bin tondur. Her geçen gün geriye giden Çarşamba ve ülke tarımı göz önüne alındığında her yıl 230 bin ton fındık kabuğu, çeltik sapı benzeri ürünler nasıl elde edilecektir? Santralin hayata geçirilmesi neticesinde nitelikli tarım arazilerinin verimi ve dolayısıyla üretim potansiyeli her geçen gün düşecek olan Çarşambalı çiftçi hangi fındığın kabuğunu, hangi çeltiğin sapını santrale temin edebilecektir? Yetişemeyen fındığın kabuğu olmadan, filizlenmeyen çeltiğin sapı olmadan bu santralin yakıt ihtiyacı nasıl ve hangi yolla karşılanacaktır?

 

AVRUPA'DAN İTHAL EDİLEN ÇÖP MÜ YAKIT OLARAK KULLANILACAK ?

 

 Bu işten bölgede yaşayıp bu zehri soluyacak olan Çarşambalı çiftçi mi karlı çıkacaktır yoksa fındık ihracatı yoluyla pastanın koca koca dilimlerini koparan birtakım sermaye baronları mı karlı çıkacaktır? Bu gibi projelerin lisansı alınırken gerekli mercilere bazı veriler sunulur. Bilindiği üzere bu gibi projelerin lisansı alınırken en az 2-3 yıllık yakıt ihtiyacının nereden karşılanacağının garantisi belgelenerek ilgili mercilere sunuludur. Bu projeye onay verenlere soruyorum; -Günlük 630 ton yakıta ihtiyacı olan bir santralin yakıt ihtiyacı sokaklarda dağıtılan el broşürleri yoluyla mı sağlanacaktır? Yoksa Avrupa’dan ithal edileceği iddia edilen ve hala yalanlanmayan çöp ve katı atıklar vasıtasıyla mı sağlanacaktır?" 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, İYİ, Parti'den, Çarşamba, Biyokütle, Enerji, Santrali'ne, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı