Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 09:26 Bu haber 4180 kez okundu
 
Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara'dan esnafa destek çağrısı
Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, son alınan kararlarla birlikte esnafın artık nefes bile alamaz duruma geldiğini, eğer karşılıksız destek verilmezse esnafı COVİD 19'dan önce açlık ve yoksulluğun öldüreceğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara'dan esnafa destek çağrısı


Türkiye Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ve yasakların artık sadece esnafın sırtına yüklendiğini, özellikle kahveci esnafının tamamen yokolduğunu bildirdi.


Son alınan yasak kararlarında tüm yükün özellikle esnafa yüklendiğini, en çok mağduriyet yaşayanların başında da kahveci esnafının geldiğini ifade eden Mustafa Kara, " Esnafımız artık tükendi. Devlet aldığı kararlarla Mart Ayı'ndan bu yana kahveci esnafımızı iş yapamaz hale getirirken, ailelerini ve çocukları ile çalışanlatını açlığa mahkum etti.


Biz devletten destek beklerken, son kararlar artık yıkım oldu. Beklentimiz esnafımıza gereken maddi desteğin verilmesi, aileleri ve çocuklarının mağdur edilmelerinden vazgeçilmesidir. Kahvehaneleri, kıraathaneleri, playsteyşın salonlarını, internet kafeleri kapatırken, içkili eğlence mekanlarına, AVM'lere ve insanların toplu olarak buunduğu neredeyse heryere izin verilirken, ısrarla kahveci esnafının oyunlarının yasaklanması artık kabul edilemez hale gelmiştir. Son tedbirler kapsamında alınan kapatma kararlarını da kaldıracak gücümüz kalmadı." dedi.  

 

SALGININ SADECE ESNAFA KISITLAMA GETİREREK ÖNLEYEMEYECEĞİNİİ NE ZAMAN ANLAYACAKSINIZ? 


COVİD 19'un esnafa konulan tüm kısıtlamalara rağmen yükselişe geçtiğini ifade eden Mustafa Kara, "Kahvehanelerde oyun oynanmamasına ve müşteri olmamasına rağmen COVİD 19 önlenemez şekilde artmış ve salgın kontrol edilemez noktara doğru gitmektedir.Hükümetten mücadelenin yükünü sadece kahveci esnafı ve esnafa yüklemek ve işyerlerini kapatmakla olmayacağını anlamalarını bekliyoruz. Yaşamak için aldığımız kredilerin ertelenen vergi ve borçların vadesi geldi. Bunlara yenileri de eklendi.

 

Ancak salgın büyüdü, yasaklar yeniden geldi, işyerleri yeniden kapandı ve esnaf soluksuz kaldı.  Devlet yetkililerinden esnafa karşılıksız yardım ve katkı bekliyoruz. Kazanamadığımız para ile bize verilen kredileri, ertelenen vergi, SGK borçlarını kiraları, elektrik, su, ısınma giderlerimizi ödeyemiyoruz.Buna rağmen alınan tüm kararlara devletimizin her türlü uygulamasına destek vermeye devam edeceğiz. Ancak, devlet artık bizi ve sanafımızı desteklemelidir. Eğer destek verilmezse, esnafımızı ve ailelerini COVİD 19 değil, açlık ve yoksulluk öldürecek." diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Kahveciler, Odası, Başkanı, Mustafa, Kara'dan, esnafa, destek, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');