Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 20:56 Bu haber 2046 kez okundu
 
Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, Mağdur Esnafların Taleplerini Dile Getirdi
Türkiye Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ve yasaklar sebebi ile esnafların mağdur olduğunu belirterek devletten ve belediyelerden destek ve katkı beklediklerini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara, Mağdur Esnafların Taleplerini Dile Getirdi

Türkiye Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Samsun Kahveciler Odası Başkanı Mustafa Kara,  yaptığı yazılı açıklamada, 

 

Esnaflar Birliği başkanlığında tüm odaların başkanları ile acil bir toplantı düzenlenmesini ve çözüm odaklı bir görüşme yapılmasını da istedi.

 

Yazılı bir basın açıklaması yapan Mustafa Kara, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ve yasaklar sebebi ile işyerlerini kapatmak zorunda olan esnafların sorunlarının çözülmesi için önerilerini şu şekilde sıraladı:

 

1- Kahvehane, kıraathane, çay ocağı, restorant, lokanta ve kantin gibi koronavirüs ile mücadele kapsamında mecburi olarak kapatılan esnaf ve sanatkarlarımızın işyerleri kapalı kaldıkları süre içindeki kira bedellerinin alınmaması hukuki açıdan çözüme kavuşturulmalıdır. En azından Mart 2020’den itibaren 6 ay süresince kira desteği devletimiz tarafından sağlanmalıdır.

 

2- Koronavirüs ile mücadele kapsamında olumsuz etkilenen  ve işyerleri kapanan esnaflarımızın bu süre içindeki SSK, Bağ-Kur primlerini devletimizin karşılamasını istiyoruz.

 

3- Samsun Büyükşehir Belediyesi koronavirüs nedeniyle kapatılan kahvehane, çay ocakları, pastane, lokanta, restorant gibi işyerlerimizden ayrıca içme suyu ücretinin 1 yıl süreyle alınmaması sağlanmalı.

 

4- Koronavirüs nedeniyle işyerlerinin kapalı olduğu süreç içerisinde işyeri sahiplerine yaşamlarını idame ettirebilmeleri için en az asgari ücret tutarında ödeme yapılmasını devletimiz sağlamalıdır.

 

5- Koronavirüs ile mücadele kapsamında zorunlu olarak kapatılan esnaf ve sanatkarların işyerlerindeki çırak, kalfa ve işçilerin sigorta prim ve maaşları konusunda da devletimizden katkı ve destek bekliyoruz. 

 

6- Esnaf ve sanatkarların kredi kefalet ve banka kredi taksitleri Ocak 2021’e kadar ertelenmesini devletimizden bekliyoruz. 

 

7- Diğer yandan virüsle olan mücadeleden dolayı işleri ve günlük iş hacmi düşen esnafımızdan zorunlu vergi, prim ve diğer ücretlerin tahsil edilmemesi gereklidir.

 

8- Son olarak Birlik Başkanımızın başkanlığında tüm Odalarımızın başkanları ile acil bir toplantı tertiplenip çözüm odaklı bir görüşme yapılmasının yararlı olacağına inanıyorum.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Kahveciler, Odası, Başkanı, Mustafa, Kara,, Mağdur, Esnafların, Taleplerini, Dile, Getirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı