Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 16:44 Bu haber 2275 kez okundu
 
Samsun Kahveciler Odası'ndan kahvehane, İnternet Kafe ve Play Station Salonları İsyanı
Samsun Kahveciler Odası Başkanı ve Türkiye Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kara, halen kapalı olan İnternet Kafe ve Play Station Salonlarını bir an önce açılmasını, kahvehanelerde oyun oynanmasına izin verilmesini istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Kahveciler Odası'ndan kahvehane, İnternet Kafe ve Play Station Salonları İsyanı

Virüs sadece İnternet Kafe, Play Station Salonlarında ve okey tavla oynarken mi bulaşıyor?

.                  

Konu ile ilgili olarak defalarca talepte bulunduklarını, ancak yetkililerin duyarsız kaldığını ifade eden Mustafa Kara, sorunun çözümü için Ankara’da da bir dizi temaslarda bulunduklarını, artık bıçağın kemiğe dayandığını söyledi.

 

İNTERNET KAFE VE PLAY STATİON SALONLARI KAPALI, KAHVEHANELERDE OYUN YASAK

Samsun Kahveciler Odası ve Türkiye Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Mustafa Kara, Koronavirüs önlemlerinin her meslek grubunda ve her alanda normalleştiğini, internet kafeler ile playstation ve oyun salonlarının hala kapalı olduğunu, kahvehanelerde okey, tavla, kağıt oyunları kısıtlamasının hala kaldırılmadığını bildirdi.

 

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI, BERBERLER, AVM’LERDE İNSANLAR İÇ İÇE KISITLAMA  YOK, KAHVEHANE VE İNTERNET KAFELERE VAR!

 

Mustafa Kara, AVM’lerde  on binlerce insanın  iç içe gezip alışveriş yaptığını, Kuaförlerde birebir temas varken faaliyetlerin sürdüğünü,  Restaurantlarda ve lokantalarda insanların  iç içe yemek yediklerini, Büyük Marketlerde İnsanların sosyal mesafeye uymadan alışveriş yaptıklarını,  uçaklarda ve toplu taşıma araçlarında insanların dip dibe oturduklarını bildirdi.

 

VİRÜS SADECE KAHVEHANE VE İNTERNET SALONLARINDA MI BULAŞIYOR?

 

Bütün bu işletmelerde ve işyerlerinde insanlar iç içeyken virüsün  bulaşmadığını,  ama nedense bu virüsün  sadece okey, tavla, kağıt ve internet kafe, play station salonlarında oyun oynarken mi bulaştığını soran Mustafa Kara konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyada ve Ülkemizde  yaşanan covid-19 salgını nedeniyle, 16 Mart 2020 tarihi itibariyle İçişleri Bakanlığımız’nın 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu genelge ile  kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, internet kafe, playstation ve oyun salonları geçici süreliğine kapatılmış, 01.06.2020 tarihi itibariyle de kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, işyerleri tekrar açılmış fakat kahvehane, kıraathane işyerlerinde okey ,tavla ,kağıt oyunları oynatılması geçici olarak kısıtlanmıştır.

 

KAHVEHANELERE MÜŞTERİ GELMİYOR, SGK, KİRA, ELEKTRİK, SU FATURALARI İŞLİYOR

 

Ayrıca kapatılan işyerlerinden internet kafeler ile playstation ve oyun salonları henüz açılmamıştır.01.06.2020 tarihinde açılan kahvehanelerde oyun oynatılmadığı için müşteri gelmemekte, doğal olarak işyerlerimiz günlük masrafını dahi çıkaramamaktadır.  İşyerleri kapanan esnafımızın birikmiş kredi borçları ve kira borçları ile, vergi, SGK,Primleri, elektrik, su, doğalgaz faturaları nedeniyle ekonomik olarak oldukça zor bir süreçten geçmektedir.

Esnaflarımızı AVM’ lerden,  Büyük Marketlerden,  Kuaförlerden,  Restaurantlardan, Otellerden,  Kapasite oranı 50 den 100 de e çıkarılan  Toplu Taşıma araçları ve  Uçaklardan ayıran özellik nedir?

 

KAHVEHANELERDE OYUN OYNANMASI  BU İŞLETMELERDEN DAHA MI TEHLİKELİ?

 

Playstation , internet  Kafe ve Oyun Salonlarının  halen açık olmama nedeni  AVM’ler gibi On binlerce kişinin ziyaret etmemesi mi?  Nedendir bu esnaf ayrımı ? Şimdiye kadar sağlık dedik, verilen kararlara yasaklara uyduk. Ama gördük ki ayrımcılık yapılıyor, bize üvey evlat muamelesi yapılıyor!.. Bizim de Sabrımız bitti tükendi artık."

 

TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN’İ ZİYARET

 

Mustafa Kara, kahvehanelerde oyunların serbest bırakılması, İnternet kafe ve Playstation salonlarının açılması için  17/18/19 Haziran 2020 tarihlerinde  Federasyon Yönetim Kurulu olarak toplantılar yaptıklarını ve  toplantılar sonrasında Federasyon Yönetim Kurulu ile  Birlikte  TESK Genel Başkanı Bendevi  PALANDÖKEN’i Makamında ziyaret ederek sıkıntılarını  anlattıklarını ve dertlerine çare olmalarını, seslerini duyurmalarını istediklerini söyledi.

Mustafa Kara,  yetkililerin bir an önce bu ayrımcılığa son vererek  üyelerinin bu sorunlarını çözmelerini ve bir an önce  çağrılarına kulak verilmesini istedi.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Kahveciler, Odası'ndan, kahvehane,, İnternet, Kafe, ve, Play, Station, Salonları, İsyanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı