Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 09:21 Bu haber 1626 kez okundu
 
Samsun Karadeniz Rotary’den Samsun Gazi Devlet hastanesine solunum cihazı
Samsun Karadeniz Rotary Kulübü, Samsun Gazi Devlet hastanesine 2 adet solunum cihazı bağışladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Karadeniz Rotary’den Samsun Gazi Devlet hastanesine solunum cihazı

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü, korona virüs tedavisinde kullanılmak üzere Rotary 2430. Uluslararası Rotary Vakfı ve Rotary 2430 bölge federasyon kulüplerinin ortak gerçekleştirdiği  proje ile 2 tanesi Samsun Gazi Devlet Hastanesi'ne olmak üzere Türkiye'nin diğer illerinde de toplam 41 adet solunum cihazı bağışlandı.

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü Başkanı Merve Kaynar yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Kendinden önce topluma hizmet” anlayışıyla hareket ettiklerini söyleyen rotaryenler, kovid-19 pandemisi ile mücadelede, hastanelerde solunum cihazı yetersizliği yaşanmasına engel olmak amacıyla, hazırladıkları bu küresel bağış projesi ile solunum cihazı temin edilmesine yönelik çalışmalara başladılar.

Rotary 2430. Bölge federasyon kulüplerinin ortak hareketi ile 285 bin dolarlık (yaklaşık 2 milyon liralık) küresel bağış projesi gerçekleştirildi.

 

Uluslararası Rotary Vakfı ve Rotary 2430. Bölge federasyon kulüplerinin “Bir Nefes, Bin hayat” adlı küresel bağış projesi sayesinde sağlık ordumuzun hizmetine 41 adet solunum cihazı bağışlandı. Bu projeye Tayvan, İspanya, Finlandiya, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerden bulunan Rotary kulüpleri de katkı sağladı. Uluslararası Rotary Vakfı proje tutarının büyük bölümünü karşılayarak projeye destek oldu.

 

Samsun Karadeniz Rotary Kulübü bölgenin gerçekleştirdiği bu projede Amerika’dan Loveland Rotary kulübünden de destek alarak en fazla bağış yapan kulüp oldu. Bu nedenle Samsun Karadeniz Rotary kulübünün dağıtımına 5 adet cihaz verildi. Samsun Karadeniz Rotary kulübünün yaptığı araştırma sonucu, cihazlardan 2 tanesinin Gazi Devlet hastanesine, diğer üç cihaz ise yurdumuzun farklı bölgelerinde solunum cihazı ihtiyacı duyan Tunceli Devlet Hastanesi, Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi ve Şırnak Silopi Devlet Hastanesi’nde hizmet veren sağlık ordumuzun hizmetine teslim edildi.  " 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Karadeniz, Rotary’den, Samsun, Gazi, Devlet, hastanesine, solunum, cihazı,
Yorumlar
Haber Yazılımı