Haber Detayı
27 Eylül 2018 - Perşembe 15:24 Bu haber 2633 kez okundu
 
Samsun Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Terme’de Toplandı
Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Terme ilçesini ziyaret ederek son kurul toplantısını burada gerçekleştirdi.
KÜLTÜR Haberi
Samsun Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Terme’de Toplandı

Son kurul toplantısını Terme ilçesinde gerçekleştiren, Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürü Menderes Alan ve teknik heyeti Belediye Başkanı Şenol Kul’u makamında ziyaret ederken, Terme’de restorasyon çalışmaları devam eden “Pazar Cami” ve restorasyonu planlanan Cüneyd-i Bağdadi türbesinde incelemelerde bulundular.

PAZAR CAMİ VE CÜNEYD-İ BAĞDADİ TÜRBESİ
Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürü Menderes Alan ve teknik heyeti, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter yardımcısı Zennube Albayrak, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ve Belediye Başkan yardımcısı Kamuran Toker’in katıldığı inceleme gezilerinde Terme Pazar Camii ve çevresi, restorasyon çalışması planlanan Cüneyd-i Bağdadi türbesi ile ilgili fikir alışverişi ve değerlendirmelerde bulundular.

MÜDÜR ALAN’DAN BAŞKAN KUL’A ÖVGÜ
Terme’nin tarihi kimliğine yepyeni bir görünüm kazandıracak olan restorasyon projeleri ile ilgili inceleme gezisi sonrası değerlendirmede bulunan Müdür Menderes Alan " Pazar Cami ve Cüneyd-i Bağdadi türbelerinin restorasyon çalışmalarını incelemek için Terme’deyiz. Buraların aslına uygun şekilde ayağa kaldırılması adına çok doğru bulduğumuz bir proje. Bunları ortaya çıkartıp, güzelleştirmek, iyileştirmek adına Samsun Büyükşehir ve Terme Belediyelerimiz ile değerlendirmelerde bulunduk. Terme’nin tarihi yerlerinin değerlendirilmesi ve buralara bir zenginlik katılması konusunda Şenol bey ile anlaştık. Sayın başkanda bu çalışmalara olumlu bakıyor. Böyle başkanları görünce seviniyor, mutlu oluyor ve heyecanlanıyoruz. Terme’deki projelere her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

KUL: “KÜLTÜR MİRASLARIMIZA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”
Tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen tarihi yapıların korunması bizim de sorumluluklarımız arasındadır diyerek kurul üyelerini Terme’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Şenol Kul, “Tarihi yapılar bakımından zengin bir kültüre sahip ilçemizde tarihi eserleri ve camilerimizi dokusunu bozmadan sahip çıkıp, gelecek nesillere kültürel miras olarak aktarılmasına özen gösteriyoruz. Bu projeler, Pazar Camii ve Cüneyd-i Bağdadi türbesinin tarihi kimliğinin ortaya çıkartılarak yarınlara taşınması ve bölgenin turizme kazandırılması adına çok önemsediğimiz bir çalışmalar. Bu çalışmalarda birçok kişinin ve kurumun emeği, katkısı var. Bölgeyi bizlerle gezip incelemelerde bulunan, değerli fikirlerini paylaşan kurul üyelerimize, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcımıza, bu süreçte bize verdikleri destek ve projemize sağladıkları katkı için teşekkür ediyorum. Restorasyon çalışmaları bölgemize, Terme’mize hayırlı olsun" diye konuştu.

PAZAR CAMİ
1840’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen cami Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Caminin bitişiğinde bir de türbe vardır. Türbenin dış duvarlarında güneye bakan kısmına bir kitabe oyulmuştur. Yapı bahçe içerisinde tek katlı olup tamamen ahşaptan yapılmıştır. Çatısı kiremit örtülüdür.

Bölgenin en eski yapılarından olarak bilinen ve camii yanında bulunan 3 Buçuk asırlık çınar ağacından da daha da eski bir yapının olduğu rivayet edilen tarihi Pazar Camii Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma kurulunca tescil altına alınarak koruma altına alınmıştır.

CÜNEYD-İ BAĞDADİ TÜRBESİ
Cini Bağdad adı ile de tanınır. Dibekli köyündedir. Biri yukarıda, diğeri aşağı düzlükte iki adet türbe vardır. Türbe ile ilgili en uygun görüş ise bu şahsın Canik Emiri Cüneyd Bey olduğudur. Cüneyd Bey Selçuklu soyundan olup, Kubadoğlu sülalesindendir ve dönemin Samsun hakimidir. Şehzade Çelebi Mehmet’in tekrar Osmanlı hükümdarlığını kurduğu sırada Cüneyd Bey’in serbest kalmasına izin vermiş fakat daha sonra Amasya Valisi Hamza Bey üzerine gönderilerek büyük mücadeleler yaşanmış, Cüneyd Bey sığındığı Terme dağlarında öldürülmüş ve oraya gömülmüştür. Diğer mezarlar ise Cüneyd Bey’in askerleridir. Türbede dokuz metre uzunluğunda sanduka vardır.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Kültür, Varlıkları, Koruma, Kurulu, Terme’de, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı