Haber Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 10:31 Bu haber 6471 kez okundu
 
Samsun Kurupelit Yat Limanı’nda ekolojik felaket!
Çok büyük harcamalar ve umutlarla yapılan ve " Karadeniz'in en büyük yat limanı" olarak lanse edilen Atakum Kurupelit Yat Limanı'nda ekolojik felaket yaşanıyor.Liman, yanlış mühendislik uygulamaları yüzünden kumla doluyor.
YAŞAM Haberi
Samsun Kurupelit Yat Limanı’nda ekolojik felaket!

SAMÇEP, ( Samsun Çevre Platformu) nun Kurupelit Yat Limanı alanında yaptığı inceleme ekolojik felakete doğru gidildiğini ortaya çıkardı.

 

SAMÇEP, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, limanın yerinin hatalı olduğunu, yanlış projelendirme ve mühendislik hizmetleri nedeniyle tamamlanamadan kaderine terkedildiğini açıkladı.

 

BİLİMSEL VE TEKNİK GÖRÜŞLERDEN UZAK YATIRIMLAR

 SAMÇEP'in Atakum Kurupelit Yat Limanı ile ilgili açıklamasında,  “Kurupelit Yat Limanı 2014 yılında inşaatına başlanmış anacak hatalı yer seçimi, yanlış projelendirme ve mühendislik hizmetleri nedeniyle tamamlanmadan kaderine terk edilmiş bir durumdadır. Samsun sahillerinin hızla tahrip olması ve devamında ekolojik yok oluşunun nedeni, sahillere yapılan bilimsel ve teknik görüşlerden uzak yatırımlardan kaynaklanmaktadır.

 

Kentimizin batı sahillerinde hatalı yatırımlardan ders çıkartılarak doğu sahillerimizde benze hataların tekrarlanmaması gereklidir. Ayrıca bu hatalı yatırımlarla kentimizin doğasına onarılmaz yaralar açan, kamu kaynaklarını heba eden yöneticilerin ve sorumluların hukuk önünde hesap vermeleri için SAMÇEP olarak her türlü demokratik hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Kent hukuku karşısında işlenen bu çevre suçlarının iştirakçileri mutlaka yasalar önünde hesap verecektir”  denildi.

İŞTE O AÇIKLAMA :

"Ondokuzmayıs İlçesi Dereköy Beldesi kıyısında yapılan balıkçı barınağı,Dereköy ve Taflan Beldelerinde kıyı dengesinin bozulmasını hızlandırmıştır.Bugün sahillerimizde geri döndürülemez kıyı facialarının asıl nedeninin bu ve buna benzer yatırımların olduğu bilimsel ve teknik gözle bakıldığında daha iyi anlaşılabilmektedir.Facianın durdurulması için mahmuzlar yapıldıysa da, sahillerde erozyon doğuya doğru ilerlemesini sürdürmüş ve sahillerin tamamen yok olmasına neden olmuştur...

Kıyı erozyonu; yine de durmamış, yeni mahmuzlar yapıldıkça doğu istikametindeki kilometrelerce sahili yutmuştur. Dereköy Balıkçı Barınağı, balıkçılığın gelişmesi için yapılmış olsa bile yanlış planlandığından kıyı dengesinin bozulmasına yol açmıştır.

KURUPELİT YAT LİMANI HATALI BİR PROJEDİR

 

Benzer hatalı uygulama Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Kurupelit Yat Limanının bulunduğu sahillerinde tekrarlanmıştır.Bilimsel ve teknik verilerden yoksun projelendirme sonucu inşa edilen Yat limanı, bulunduğu bölgedeki dalga hareketlerini doğu istikametine yönlendirerek, doğusunda bulunan sahillerde tahribat oluşturmaya başlamış ve devam etmektedir.Yine Yat Limanı giriş ağzının yanlış planlanması neticesinde, denizin  oluşturduğu su hareketleri sonucu Yat limanı içi kum toplamış, Liman kullanılabilir olmaktan çıkmış, yosun kaplanmak sureti ile deniz yüzeyinde kirlilik meydana gelmiştir.Yat Limanının Batı sınırında bulunan derenin getirdiği malzeme, 900 metrelik dalga kıranın ve 300.000 m2 liman içini daha şimdiden doldurmuş durumda olduğu görülmektedir.

 

KURUPELİT YAT LİMANI'NDA EKOLOJİK YIKIM YAŞANIYOR

 

Marina alanında görülen (yosunlaşma vb) çevresel olumsuzlukların ana nedeni su sirkülasyonun yeterince olmamasından kaynaklanmaktadır. Suyun yer değiştirememesi; oksijen miktarında azalmaya, besin artışına(azot, fosfor) bağlı olarak da yüzeyde görülen olumsuzluklar ile ekolojik dengenin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Deniz suyu sirkülasyonunun yeterince sağlanamamış olması, zamanla liman içi canlı yaşamını tehdit ederek balık ölümlerine, ayrıca turizm potansiyeli olan bu alanın estetik olarak çirkin bir görünmesine ve kötü kokular yaymasına neden olacaktır.Aşırı alg ve plankton artışının önüne geçmek için derhal önlemler alınmalıdır.

 

HATALI YATRIMLARDAN DERS ÇIKARILMADI

 

Bütün bu gelişmelerden ders alınmamış olmalı ki; benzer hatalar Tekkeköy sahillerinde tekrarlanmıştır. Yıllardır getirdikleri alüvyon malzeme ile Tekkeköy’ün sahilinin oluşmasında katkısı olan iki derenin önüne tersane yapılarak, tersane mendireği iki derenin arasına inşa edilmiştir.Doğu istikametindeki derenin getirdiği malzeme, dalgakıranın içini daha şimdiden doldurduğu görülmektedir.

HATALI YATIRIMLARA KARŞI DEMOKRATİK VE HUKUKİ MÜCADELE İÇİNDE OLACAĞIZ

Yapılacak yatırımlarda bilime, ilgili meslek odalarına ve toplumun sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına saygı duyularak hareket edilmesini aksi halde kamu kaynakları kullanılarak büyük beklenti ile inşaa edilen balıkçı barınağı, yat limanı, deniz dolgusu ile sahil yolu ve tersane gibi yatırımların sadece rant kaygısıyla, yanlış yer seçimi ve yanlış planlama ile doğaya zarar veren, kentimizi yaşanmaz hale getiren yapılara dönüştüğünü defalarca söyledik.

Samsun’umuzu doğal ve kültürel zenginlikleri ve mirası ile daha yaşanabilir bir kent olarak gelecek kuşaklara bırakma sözümüz var.  Samsun’un doğal güzelliklerinin emanetçileri olarak, bu mirasyedi yönetici tavrının hesabını hukuk karşısında mutlaka hesabını soracağız. Bu tür hatalı yatırımlara karşı, kent halkımız ile her türlü demokratik ve hukuki mücadelenin içerisinde olacağımız bir kez daha hatırlatıyoruz."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Kurupelit, Yat, Limanı’nda, ekolojik, felaket!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı