Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 17:39 Bu haber 4368 kez okundu
 
Samsun KYK’da yurt kantin ve yemekhanelerinde yolsuzluk var
Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanı Yalçın ALTINTAŞ, Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı KASAPOĞLU’nu ziyaret ederek, yurt yemekhanelerinde tespit ettikleri yolsuzlukları dile getirdi.
- Haberi
Samsun KYK’da yurt kantin ve yemekhanelerinde  yolsuzluk var

 

 
Samsun ve ilçelerinde bulunan devlet yurtlarında kalan öğrenciler aracılığıyla özel firmalar tarafından işletmeciliği yapılan kantinlerde ve yemekhanelerde yapılan yolsuzlukları tespit ettiklerini söyleyen ALTINTAŞ, KYK Samsun İl Müdürü ile görüşerek bu tespitlerini dile getirdi.

Samsun’un birçok noktasındaki devlet yurtlarında kalan öğrenciler tarafından özellikle yemekhane işletmelerinde para kazanma hırsının,helal haram ayrımının önüne geçtiğini ifade edenALTINTAŞ,
‘’Devletimiz tarafından öğrenciye kahvaltı için 3.5 TL akşam yemeği için 7.5 TL yemek yardımı yapılıyor. Öğrencinin aldığı yemeklerin ücret  toplamı bu limitin üzerine çıktığında öğrenci kendi cebinden ödeme yapıyor. Ama aldığı yemeklerin ücret toplamı bu limitlerin altında kalırsa ve öğrenci daha bir şey almak istemezse yine de kasadaki görevli tarafından bu limitler sisteme yazılıyor ve öğrenci tam limitinde yemek yemiş gibi gösteriliyor ‘’ şeklinde konuştu.

 

Altıntaş,  ‘’ Örneğin; öğrencinin aldığı yemekler 5,5 lira tuttu. Kasaya gelip hesaplattırdı. Kasadaki görevli sisteme 7.5 lira yazarak işlem yapıyor ve devlet  bütçesinden haksız kazanç elde ediyor. Tek bir yurtta dahi ciddi haksız kazançlar elde eden bu firmalar daha büyükte düşündüğümüzde Türkiye genelindeki binlerce yurttaki bu işletmeler eğer önlem alınmazsa,  devlet bütçemizi haksız yere çok büyük kayıplara uğratmaya ve yolsuzluk yapmaya devam edeceklerdir ‘’ diye  konuştu.

 

Buna göz yummayacaklarını ifade eden Altıntaş, “ Genele baktığımızda çok büyük bir yolsuzluk tablosun ortaya çıkmaktadır.  Bu konu ile ilgili KYK Samsun İl Müdürü  İsmail Hakkı KASAPOĞLU ile verimli bir görüşme sağladık. Sayın Kasapoğlu, gerekli önlemler bir an önce alınması ve bu yolsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli adımların atılacağını söyledi. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 ilgili KYK Samsun İl Müdürü  İsmail Hakkı KASAPOĞLU da  aynı düşüncelere sahip olduğunu ve aynı amaç doğrultusunda hareket ettiğini ifade ederek, “ 7 gün 24 saat, yurtlarda kalan öğrencilerin öneri, şikayet, istek gibi durumlarda direk benimle  iletişime geçilebilmesi için, öğrencilerin hemen hemen hepsinde  bizzat kendi cep telefon numaram var. Gelen şikayet, talepleri anında cevaplayarak ilgileniyoruz.  Ayrıca çeşitli aralıklarda KYK İl Müdürlüğü yetkili organları tarafından haber vermeksizin yurt binaları denetlenerek  daha iyi bir hizmet verilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.” Dedi.

Samsun Ülkü Ocakları’nın, öğrencilerden topladıkları bilgiler doğrultusunda, Samsun’da bulunan devlet yurtlarında yaşanan diğer sorunlar ve bu sorunların çözümü hakkında da bir rapor hazırladıkları ve bu raporu KYK İl Müdürlüğü’ne teslim ettikleri öğrenildi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Samsun, KYK’da, yurt, kantin, ve, yemekhanelerinde, , yolsuzluk, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı