Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 13:34 Bu haber 698 kez okundu
 
Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan Dijital Takograf Uyarısı!
Samsun Milletvekili Erhan Usta, özellikle ulaştırma sektöründe küçük esnafı zor duruma sokacak “Dijital Takograf Uygulaması” hakkında açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan Dijital Takograf Uyarısı!


2020 yılı itibarıyla uygulamaya geçecek olan Dijital Takograf Uygulaması'nın toplumdan gelen tepkiler üzerine ertelendiğini belirten Samsun Milletvekili Erhan Usta, ertelemenin geçici bir çözüm olduğunu söyledi.

Erhan Usta, " Süre dolduğunda yine hazır olmayacağız. Çünkü gerekli altyapı yok ve temin edilmesi ciddi bir maliyet. Şoförlerin 4,5 saatte bir mola vermesi gerekiyor ve 24 saatte en fazla 9 saat sürüş sınırı var. Yüksek maliyetlerden ötürü yedek şoförleri de yok. Ayrıca şoförlerin sürelerinin dolduğu yerlerde yeterince tesis bulunmuyor. Olanlarda da konaklama ve yemek ücretleri çok yüksek.

 Ayrıca ikinci 4,5 saatten sonraki, yarım günü bulan mecburi dinlenmeyle de uzak mesafedeki şehirlere meyve veya sebzeyi taze ulaştırma imkanı yok. Bu durumda ne yapacağız, yüz binlerce kişiyi işsiz mi bırakacağız? Araçları yollardan mı çekeceğiz?" dedi.


GEÇİŞ KADEMELİ OLMALI, KÜÇÜK ESNAF KORUNMALI 


Şoförlerin dijital takograf verilerini Bakanlık sistemine yüklemesi gerektiğini ifade eden Erhan Usta, " Bu verilerin kullanım amacı sektörle ilgili istatistik altyapısını oluşturmak olmalı, veri gizliliğine tam riayet edilmeli, geçmişe dönük cezalandırmayı mümkün kılacak keyfiliği engellemelidir. Yollardaki güvenlik ve denetlenebilirlik önemli ancak gerekli altyapı olmadan köklü değişiklikler yapılmamalıdır.

 Arzu edilen sonuca ulaşılabilmesi için şoförlerin eğitimi ve tesis gibi alt yapının hazırlanmasından sonra kademeli bir geçiş planlanmalıdır. Yeni düzenleme ilave maliyetler nedeniyle ekonominin rekabet gücünü olumsuz etkileyecektir. Bir-iki araçla çalışan küçük esnaf korunmalıdır. Zaten bu sebeplerden birçok sektörde küçük esnaf sistem dışı bırakıldı. Aynı sonucu ulaştırma sektöründe de olmasına izin verilmemelidir." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Milletvekili, Erhan, Usta'dan, Dijital, Takograf, Uyarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı