Haber Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 13:02 Bu haber 1210 kez okundu
 
Samsun Mİlli Eğitim 1510 Kişiyi İşe Alacak!..
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 59 ilde toplam 62 bin 698 kişiyi işe alacak. Toplum Yararına Program’ ile geçici işçi istihdam kapsamında yapılacak alımlar için Samsun'a 1510 kontenjan ayrıldı.
EKONOMİ Haberi
Samsun Mİlli Eğitim 1510 Kişiyi İşe Alacak!..

İşe alınanlar okullarda güvenlik, temizlik, bakım ve onarım gibi işleri yapacak. Her il için değişen son başvuru tarihi Samsun için 21 Eylül...

 

 Türkiye İş Kurumu (İşkur), işsizliğin yoğun olduğu yerlerde ‘Toplum Yararına Program’ ile geçici işçi istihdam ediyor. Bu kapsamda İşkur tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullara personel alımı gerçekleştirilecek. Böylece Türkiye’nin 59 ilinde toplamda 62 bin 698 kişiye iş imkanı sunulacak. Başvuru tarihleri illere göre değişiyor. Samsun için son başvuru tarihi 21 Eylül..


İnternetten başvuru
 
Posta'dan Hülya Çaylık'ın haberine göre Toplum Yararına Program kapsamında alınan elemanlar, MEB’e bağlı okullarda güvenlik görevlisi, bakım, onarım ve temizlik elemanı olarak görev yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen programa başvurmak isteyenler, ‘esube.iskur.gov.tr’ sitesinden, e-Devlet’ten, İşkur şubesinden veya ALO 170 hattından işlemlerini yapabiliyor. 
 
Şartları neler?

 
Adaylarda; 18 yaşını doldurmuş olmak, emekli ve malul aylığı almıyor olmak, açık öğrenim hariç öğrenci olmamak ve en az ilkokul mezunu olmak gibi şartlar aranıyor. Başvuru yapabilmek için İşkur’un sistemine kayıt yaptırmanız ve kayıtlı işsiz olmanız da gerekiyor. Adayların eğitim şartlarında herhangi bir mezuniyet şartı aranmayacak. Fakat halihazırda örgün bir eğitime devam eden adaylar bu ilanlara başvuru gerçekleştiremeyecek. Ayrıca adayların son 1 aydır işsiz olması gerekiyor.
 
Asgari ücret ödenecek

 
Programa katılmaya hak kazananlara asgari ücret (2 bin 324 lira 70 kuruş) düzeyinde ödeme yapılacak. Geçici işçiler 12 aylık süreçte en fazla 9 ay boyunca çalışabilecek.

Günlük çalışma saati ise 7.5 ile 9 saat arasında değişebiliyor. Haftalık çalışma süresi 45 saat olrak belirlendi. Programdan aynı adreste ikamet eden yalnızca bir kişi faydalanabilecek.

KAYNAK: Gazete Vatan

İŞTE İLLER VE İŞE ALINACAKLARIN SAYISI

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Mİlli, Eğitim, 1510, Kişiyi, İşe, Alacak!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı