Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 13:57 Bu haber 2762 kez okundu
 
Samsun Mimarlar Odası 16. Olağan Genel Kurulu Başladı
Mimarlar Odası Samsun Şubesi 16. Olağan Genel Kurulu bugün Mimarlar Odası Konferans Salonu'nda başladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Samsun Mimarlar Odası 16. Olağan Genel Kurulu Başladı

Genel Kurulda Divan Başkanlığı'na Ali İhsan Aka, üyelikler de Akın Çalık, Ceren Taş, Melike Nur Kolcu seçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından açılış konuşması yapan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Elazığ'da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır diledi.
 

Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin 16. Olağan Genel Kurulu'nun Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Tarık Tarhan, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Osman Nuri Pilgir, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Zitraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Çobancı, Bilgisayar Mühendisleri Odası Başkanı Akın Ömür, SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, ÇYDD Samsun Şube Başkanı Yaşar Sezen katıldı.

BİLİMİ, TEKNİĞİ VE AKLI ÖNDE TUTMALIYIZ!


Depremde yıkılan binaların tamamına yakınının , bilimsel, teknik ve mimari açıdan sağlıklı olmayan binalar olduğunu ifade eden Memişoğlu, imar barışı ile göz yumulan usülsüzlüklerin görmezden gelindiğini bu tarz binaların meşru hale getirildiğini söyledi. Memişoğlu,  Bilimi, tekniği ve aklı önde tutmalıyız. Siyasilerden Dua değil, hizmet bekliyoruz. Belediyelerin çalışma alanlarında imarla ilgili düzelme hala yok!.. Mimarlar Odası olarak hataları ortaya koymaya, hukuk yoluyla doruları söylemeye ve uygulatmaya devam edeceğiz." dedi.

TÜRKİYE'DEKİ HER AİLENİN CEBİNDEN SURİYELİLER İÇİN 3 BİN 500 LİRA ÇIKTI


Suriye'de Hükümetin ortaya koyduğu politikaların ülkemize ekonomik, sosyolojik ve psikolojik alanda olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Memişoğlu, "Suriyelilere resmi açıklamalara göre 4 milyar dolar harcamışız. Yani Türkiye'deki her aile Suriyeliler için 3 bin beşyüz Lira  ödemiş. Türkiye'de bu politika ile kendi yaşamımızı sağlıksız hale getiriken onları da umutsuz durumda bıraktık. İnsanların sağlıklı yaşamaları için kendi alanlarında barış içinde yaşamaları için her türlü destek verilmeli. Ancak bunlar savaş değil, barış politikaları ile hayata geçirilmeli" diye konuştu.

ÇEVRE POLİTİKALARINDA BELLİ ÇEVRELERİN ÇIKARLARI ÖN PLANA ÇIKIYOR

Çevre politikalarında Samsun ve Türkiye'de büyük ihlallerin yaşandığını bildiren İshak Memişoğlu, "Çarşamba Ovası'nda yapımı süren Biyokütle Enerji Santrali Hükümetin Çevreye Bakışının en önemli örneklerinden biri. Belli kesimin çıkarlarını ön plana çıkarıp, sonuçlar gözlemlenmeden uygulama yapılıyor. TMMOB'a ve bağlı odalara çok yoğun baskılar uygulanıyor. Ülke Siyasetinde yargıdan bürokrasiye, basından iş dünyasına ve hatta din adamlarına varıncaya kadar hakim kılınan yandaş kavramına dahil edilmeyen TMMOB ve bağlı odalarına halktan ve kamudan yana olmanın bedeli ödettirilmeye çalışılmaktadır.  Yürütülen güçsüzleştirme ve itibarsızlaştırma politikaları bu  dönemde de kendisini göstermektedir." şeklinde konuştu.

MİMARLIK EĞİTİMİNİN KALİTESİ DÜŞTÜ

Ülkemzide açık olan 130'un üzerinde  mimarlık fakültesinin olması ve hergeçen gün bunlara yenilerinin eklenmesinin mimarlık mesleğinde eğitimin kalitesini düşürdüğünü belirten İshak Memişoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: "YÖK'ün fakülte ve bölüm açarken mesleğin icrasında yetkilendirilmiş Anayasal kurumlarolan TMMOB'a ve bağlı odalara danışmadan, görüşünü almadan bölümler açması anlaşılabilir bir tutum değildir. Gençlerimizin siyasi yatırım haline getirilmesinin bir an önce önüne geçilmelidir.

İmaralanındaki düzenlemeler halen daha, ülkemizde üzerinde en çok oynanan mevzuatlar arasındadır. Ülke ekonomimizin imar rantları üzerinden kurgulanması bu alanı daha da ilgi çekici kılmakta, özellikle yatırımcıların müdahale alanı haline getirmektedir. Kent yaşamına çağdaş anlamda katkılarsağlayacağı düşünülen yeni otopark yasasının halen daha yürürlüğe sokulmaması buna en belirgin örnektir."

Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin 16. Olağan Genel Kurulu, yarın seçimlerle devam edecek.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Samsun, Mimarlar, Odası, 16., Olağan, Genel, Kurulu, Başladı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı